John Dolmayan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

John Dolmayan (d. 15 Temmuz 1973, Lübnan), Ermeni asıllı Amerikalı söz yazarı ve System of a Down grubunun bateristi.

John Dolmayan Beyrut'ta doğdu. Lübnan İç Savaşı sırasında ailesi göç etmeye karar verdi ve bir süre Toronto’da yaşadıktan sonra, California'ya taşındılar.

Dolmayan, küçük yaşta davul ile ilgilenmeye başladı. Günde ortalama olarak 4-6 saat, pratik yaparak davul çalmayı öğrendi. Yıllarca davul çaldı ve çok farklı stiller öğrenerek kendi tarzını geliştirdi.

Şu anda Scars on Broadway grubunda Daron Malakian ile beraber çalışmalarına devam etmektedir. Scars on Broadway'in ara vermesinden sonra kendi grubunu kurmuştur ve stüdyoya kapanmıştır. Ayrıca John Dolmayan TorpidoComics adında çizgi dizi kitapları sunmaktadır. Geçen sene açık arttırmada süpermen çizgi dizi kitabı 317 milyara satılmıştır. John Dolmayan konserlerdeki hareketleri günlük hayatında yasadıkları ile soğukkanlı kişiligi ile tanınır onun için 'ice of soad' denir.

Daron Malakian ın 2008 Scars yaz turnesinden sonra grub a ara vermesine karşılık John ve gruptaki diğer üyeler Franky Perez,Danny Shoumoun,Dominic Cifarelli,2009 yazında tekrar bir araya gelerek Irak ve Kuveyt teki A.B.D askerlerine morel olsun diye A.B.D donanmalarının olduğu yerlerde konserler vermişlerdir.

Ayrıca söz ve müziğini kendisi yazdığı ve daha albüm çıkartmadığı 'İndicator' adında grubu vardır.Grup Scars On Broadway ın ara 2.kez ara vermesiyle beraber John yanına çok ün yapmamış arkadaşlarını alıp California ve Las vegas ta çok popüler olan barlarda sahne almıştır.

2006 yılında Amerika da yayınlanan DRUMMER adlı dergi tarafından yılın Hard Rock bateristi seçilmiştir.