John Dolmayan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Dolmayan
Genel bilgiler
Doğum15 Temmuz 1973 (50 yaşında)
Beyrut, Lübnan
Başladığı yerLos Angeles, Amerika Birleşik Devletleri
MesleklerMüzisyen, söz yazarı
Etkin yıllar1997–günümüz
Müzik şirketiSerjical Strike, Reprise, American, Columbia, Axis of Justice
İlişkili hareketlerSystem of a Down, Axis of Justice, Scars on Broadway

John Dolmayan (d. 15 Temmuz 1973), Lübnan Ermenisi asıllı Amerikalı söz yazarı ve System of a Down grubunun bateristi.

John Dolmayan Beyrut'ta doğdu. Lübnan İç Savaşı sırasında ailesi göç etmeye karar verdi. Bir süre Toronto’da yaşadıktan sonra, Kaliforniya'ya taşındılar.

Dolmayan, küçük yaşta davul ile ilgilenmeye başladı. Günde ortalama olarak 4-6 saat pratik yaparak davul çalmayı öğrendi. Yıllarca davul çaldı ve çok farklı stiller öğrenerek kendi tarzını geliştirdi.

Şu anda Scars on Broadway grubunda Daron Malakian ile beraber çalışmalarına devam etmektedir. Scars on Broadway'in ara vermesinden sonra kendi grubunu kurmuştur ve stüdyoya kapanmıştır. Ayrıca John Dolmayan TorpidoComics adında çizgi dizi kitapları sunmaktadır. Geçen sene açık arttırmada süpermen çizgi dizi kitabı 317 milyara satılmıştır. John Dolmayan konserlerdeki hareketleri, günlük hayatında yaşadıkları ile soğukkanlı kişiliği ile tanınır hale gelmiştir. Onun için 'ice of soad' denir.

Daron Malakian'ın 2008 Scars yaz turnesinden sonra gruba ara vermesine karşılık John ve gruptaki diğer üyeler Franky Perez, Danny Shoumoun ve Dominic Cifarelli 2009 yazında tekrar bir araya gelerek Irak ve Kuveyt'teki ABD askerlerine moral olsun diye ABD donanmalarının olduğu yerlerde konserler vermişlerdir.

Ayrıca söz ve müziğini kendisi yazdığı ve henüz albüm çıkartmadığı 'İndicator' adında grubu vardır. Grup Scars On Broadway'ın ikinci kez ara vermesiyle beraber John yanına çok ün yapmamış arkadaşlarını alıp California ve Las Vegas'ta çok popüler olan barlarda sahne almıştır.

2006 yılında Amerika'da yayınlanan DRUMMER adlı dergi tarafından yılın Hard Rock bateristi seçilmiştir.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]