Selemelik, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Selemelik
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Bafra
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 410
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55400

Selemelik, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1924 Lozan Mübadelesi'ne kadar Rum'ların ikamet ettiği bir köy olup Lozan mübadelesi neticesi Yunanistan, Drama kazası Dratistis, Dratışta belediyesi Küçük Köy'de (Yeni adı ile Mikrochori) ikamet eden Türkler bu köye yerleştirilmiş olup, bu mahalledeki Rumlar Yunanistan'a gönderilerek takas yapılmıştır. Daha önceleri mahallenin isminin 'Selamalik' olduğu söylenmektedir. [ NOT:Burada adı zikredilen Küçükköy (Mikrochori/41 19'N 24 27'E) Bük Tren İstasyonu`na (Parnesti/41 16'N 24 30'E) 10.5 km mesafede ve deniz seviyesinden 530 metre yüksekliktedir. Yine Drama`nın yakınında Küçükköy adıyla da bilinen bir köy vardır. Ancak bu köy Osmanlı Devleti'nden kalma bir köy değildir. Mübadeleden sonra kurulan yeni bir mahalledir.]

Selemelik mahallesi mübadil bir yerleşim yeridir. Burada yaşayan insanlar Atatürk'ün yaşadığı şehirden getirilip ilk önce Samsun'un merkezinde Çiftlik, Meydan, Bulvar gibi önemli yerlere yerleştirilmiştir. Daha sonra yerleştirilen vatandaşlarımız hayvancılıkla ve özellikle tütüncülükle uğraştıkları için hayvancılık için en verimli yerler düz ova şeklinde olan (Günümüz Bafra gibi) yerlere dağılarak yaşamlarını sürdürmek istemişler ve sunulan bu teklife:''Biz yaşayacağımız yerleri tespit ettik ve oralarda yaşamak istiyoruz." diyerek geri çevirmişlerdir. Burada Selemelik, Yeniköy, Asar, Kapıkaya, Kuzalan ve Akteke köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın büyük soy ağacı Atatürk'ün yaşadığı ve doğduğu güzel şehir olan Selanik'ten gelmedirler.

Selemelik mahallesi tarihi, ATATÜRK öncesi, birçok savaşa ev sahipliği yapmış olup, çoğunluk rumların yaşadığı bilinmektedir. Tarih sayfaları aralarına sıkışan, Selemelik mahallesi geçmişi yabancı medeniyetlerin birçok eski kalıntı ve yapıt/eser bıraktığı görülmektedir. Selemelik ve yakınında bulunan Asar mahallesi civarında yaşanılan savaşlarda köy halkını korumak için o zamanın hükümdarları şu anki Derbent ve Altınkaya Barajlarının altından karşı tarafa geçiş sağlayan tünel tipinde uzun mağaralar yaptırmış olup ve bu mağaraları kısayol olarak da kullanmıştırlar. Daha çok çarşı ve hanların yoldan geçtiği kervansarayların geçiş bölgesi olan Selemelik ve Asar mahallesi arasındaki yolda birçok eski yapıda yol izleri ve patikalaşmış insan yolları mevcuttur. ( Tarih Sayfalarından Yapılan Başka Bir Araştırma İse AMAZON şehri olarak bilinir BAFRA ve Kadın Savaşçıların modern adı ile zeyna'ların yaşadığı bilinmektedir. )

Yuakarıda Adı Geçen Köylerin Mübadeleden Önceki Yerlerinin Adları ve Koordinatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Selemelik,Asar,Yeniköy;Bunlar bir mahalleden ayrılma olup Drama'daki yaşadıkları mahallenin adı Küçükköy(Mikrochori)'dir.Koordinatı:41 19'N 24 27'E'dir. Kapıkaya,Kuzalan;Bunlar da bir mahalleden ayrılma olup Drama'da yaşadıkları mahallenin adı Dratişta(Melisochorion)'dır.Koordinatı:41 19'N 24 24'E'dir. Akteke mahallesinin Drama'daki adı Yanozlu(Karpoforo)'dur.Koordinatı:41 17'N 24 27'E'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 64 km, Bafra ilçesine 14 km uzaklıktadır.Mahallenin muhteşem manzarası köye ayrı bir hava katmaktadır. Derbent Barajı hemen mahallenin aşağısındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 512
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılık temellidir. Köy arazilerinin çok az ve engebeli olması özellikle tütün üretimine çok müsaittir. TÜTÜN en önemli tarım ürünü olup, bölgenin en kaliteli tütününü yetiştirmekte idi. 2003 yılına kadar nüfusun % 95 i tütün yetiştirirken bu gün ancak % 10 kadarı tütüncülükle uğraşmaktadır.Çok az olan hayvan yetiştiriciliği de bitmek üzeredir.Genç nüfusun çoğunluğu göç etmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Mahallede yaşayan gençlerin göç vermesi nedeniyle genç nüfusun kalmaması sonucu öğrenci azlığı nedeniyle köy okulu eğitime kapatılmıştır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi mevcuttur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahalleye ulaşım Kolay Belediyesi'nin tahsis ettiği belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bafra Resim Kaynak Sitesi

yazan fatih bozoğlu www.kapikayalilar.tr.gg