Ortadurak, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ortadurak
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Bafra
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 791
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55400

Ortadurak, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün eski adı olan Demşek in çok eskilerde 3 tane büyük zatın ismi paşaşıh,karaşıh ve demşıh imiş.demşek adıda demşıh ınyaşadığı yer olduğu için demşek olmuş .. Ortadurak adının, diğer komşu köylerin etrafında ve merkezde yer almasından dolayıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geleneksel yemekleri yahni,herse,keşkek,patıl ve taş fırında pişirilen somun ekmekleridir. Köyümüz düğünlerinde,kasap,halay,tombul gelin,sarıkız,demirağa,ve manili(Su koydum su tasına denizin ortasında;Enişte olacağım Demşeğin ortasına.) olarak karadeniz oyunu oynanır.mahallede birçok kişinin lakabı vardır.Mesela;tak salih,göyneksiz refik,kara kurtça,kökçünün kemal,samancılar,kocamahmutlar topal muhsin vs.gibi...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 65 km, Bafra ilçesine 15 km uzaklıktadır.Çevre köylerin tam ortasında olduğu için ortadurak adını almıştır. Köyümüzün yüksek kesimlerinden havanın açık olduğu günlerde eşsiz karadeniz manzarasını izleyebilirsiniz.Köyümüz özellikle ilk baharda görülmeye değer manzarasıyla bir tabloyu andırır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi,bozulmuş karadeniz iklimi,yani orta karadeniz bölümünde olduğu için tipik akdeniz iklimi özellikleride gösterir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 791
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım(tütün) ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda sadece tütün değil buğday, mısır,fasulye,çeşitli sebze ve meyveler yetiştirilir.Hayvancılık alanında ise büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla beraber besi hayvancılığı da yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]