Osmanbeyli, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osmanbeyli
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Bafra
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 928
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55400

Osmanbeyli, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı LODROS’ tur. Osmanlı Dönemi’nde bir Rum mahallesidür. 1910-1912 yılları arasında Piriştine’ den gelen Kamil Yavuz, o dönemin kaymakamı tarafından köye Korucu olarak tayin edilir. Amaç mahallede yaşayan Rumlar hakkında istihbarat almaktır. Bu nedenle köye yerleşen ilk Türk ve Müslüman aile YAVUZ ailesidir ve TC Nüfus Müdürlüğü kayıtlarındaki hane numaraları 2’dir. Köy koruculuğu yapan Kamil Yavuz, istihbarat sağladığı gerekçesiyle Rum Çetecileri tarafından vurulup evi ateşe verilerek öldürülür. Mahalledeki ilk Müslüman mezar da kendisine aittir. 1922 yılında Rumlar mahalleden sürdürülür ve böylelikle Piriştine’ den gelen diğer Türk ve Müslüman aileler köye yerleşmeye başlar. Mahallenin adı OSMANBEYLİ olarak değiştirilir. Yavuz ailesinden sonra (DENİZ) BÜLBÜL, DİLEK, ÇETİN, YILDIRIM,AKMAN ve ÖZ aileleri köye yerleşir. Osmanbeyli bu nedenle Arnavut Köyü olarak bilinir. Eskiden sadece Arnavutlar yaşarken daha sonra Lazlar da yerleşmişlerdir; ancak hala mahallenin büyük çoğunluğu Arnavut ailelerden oluşur. Kamil Yavuz’un ölümünün ardından oğlu Bayram Yavuz mahallenin ilk muhtarı seçilir. İlk iş olarak Rumlardan kalan kiliseyi yıktırıp köye bir cami yaptırır. Daha sonra da devletten aldığı yardımlarla köye bir İlkokul yaptırır ve Osmanbeyli mahallesinin ilk ilkokulu 1949 yılında eğitim öğretime başlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının yemek çeşitlerinde daha çok hamur işleri yer alır. En meşhur börekleri Laknur,Purpeç,Fliya,Kolpiteve Kırlon' dur. Bir de olmazsa olmaz Mişoriz'i vardır. Bayram sofralarının vazgeçilmezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 42 km, Bafra ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 928
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. ancak yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köy aile doktoru vardır ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon kabloları yer altından çekilidir vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]