Osmanbeyli, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Osmanbeyli
—  Köy  —
Samsun in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Bafra
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 928
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55400
İnternet sitesi: [2]

Osmanbeyli, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı LODROS’ tur. Osmanlı Dönemi’nde bir Rum köyüdür. 1910-1912 yılları arasında Piriştine’ den gelen Kamil Yavuz, o dönemin kaymakamı tarafından köye Korucu olarak tayin edilir. Amaç köyde yaşayan Rumlar hakkında istihbarat almaktır. Bu nedenle köye yerleşen ilk Türk ve Müslüman aile YAVUZ ailesidir ve TC Nüfus Müdürlüğü kayıtlarındaki hane numaraları 2’dir. Köy koruculuğu yapan Kamil Yavuz, istihbarat sağladığı gerekçesiyle Rum Çetecileri tarafından vurulup evi ateşe verilerek öldürülür. Köydeki ilk Müslüman mezar da kendisine aittir. 1922 yılında Rumlar köyden sürdürülür ve böylelikle Piriştine’ den gelen diğer Türk ve Müslüman aileler köye yerleşmeye başlar. Köyün adı OSMANBEYLİ olarak değiştirilir. Yavuz ailesinden sonra (DENİZ) BÜLBÜL, DİLEK, ÇETİN, YILDIRIM,AKMAN ve ÖZ aileleri köye yerleşir. Osmanbeyli bu nedenle Arnavut Köyü olarak bilinir. Eskiden sadece Arnavutlar yaşarken daha sonra Lazlar da yerleşmişlerdir; ancak hala köyün büyük çoğunluğu Arnavut ailelerden oluşur. Kamil Yavuz’un ölümünün ardından oğlu Bayram Yavuz köyün ilk muhtarı seçilir. İlk iş olarak Rumlardan kalan kiliseyi yıktırıp köye bir cami yaptırır. Daha sonra da devletten aldığı yardımlarla köye bir İlkokul yaptırır ve Osmanbeyli köyünün ilk ilkokulu 1949 yılında eğitim öğretime başlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının yemek çeşitlerinde daha çok hamur işleri yer alır. En meşhur börekleri Laknur,Purpeç,Fliya,Kolpiteve Kırlon' dur. Bir de olmazsa olmaz Mişoriz'i vardır. Bayram sofralarının vazgeçilmezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 42 km, Bafra ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 928
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. ancak yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köy aile doktoru vardır ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon kabloları yer altından çekilidir vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]