Gökçeağaç, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gökçeağaç
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz
İl Samsun
İlçe Bafra
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 764
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55400

Gökçeağaç, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bafra-Alaçam Yöresinde ''Aşağı Gökçeağaç'' olarakta bilinir Erzade’ ailesi mahallenin ilk ailesidir. Mahalleye ne zaman ve nereden geldikleri bilinmemektedir. Aile mahallede en eski yerleşik hane olduğu için tüm köy topraklarına sahiptirler ve bu alanları kontrol eder. Mahalleye ikinci olarak Kocabaşo yerleşmiştir. Kocabaşo’nun bölgenin dağlık bölgelerinden geldiği Gökçeağaç’a sınır olan Azay Mahallesinin Rum Ağası (Toprak Ağası) Bediro’nun yanında ortakçı - yarıcı olarak çalışmaya başladığını söylemektedirler. Üçüncü olarak Memeco Ailesi Mahalleye yerleşir. Memeco Ailesi, Mahallede kalıcı olmak, Kocabaşo ise güçlenmek için büyük oğlu Hacı Tombul’u Memeco'nun kızı ile evlendirir. Bu evlilikle iki ailenin kaynaşma süreci başlar. Dördüncü olarak ise köye Humo gelir. Kocabaşo tek kızını köye en son gelen Humo’ya verir. Kocabaşo, Memeco, Humo aileri arasında bu evlilikleri takibeden birçok evlik yaşanmış ve bu evliliklerin sonucu olarak Gökçeağaç mahallesinin bugünkü nüfüs yapısının önemli bir kısmı oluşmuştur. Erza’de bu evlilik ilişkilerinde son döneme dek yer almayarak bağımsız bir aile yapısını sürdürmüştür. Yukarıda sayılanlar dışında köye daha yakın süreçte 50-60 yıl içinde yerleşen ailelerde vardır. Bu aileler arasında çoğunluğu Sinop taraftan ve iç kesimlerden gelen aileler ile Gürcü aileler oluşturmaktadır ve ayrı mahalleler oluşturmuşlardır. Bunların dışında bekar olarak gelen, mahalleden evlenip yerleşen burada aile oluşturan birkaç bireyden kurulu aileler ve Ordudan gelen aileler de bulunmaktadır. Alaçam Gökçeağaçoymağı'ndan gelip yerleşenlerde mevcuttur.

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesi www.gokceagac.net 'i ziyaret ediniz.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim Yılı Muhtarlık Yapan Şahış
2014 Avni DEMİR
2009 Avni DEMİR
1835 Erzade Mehmet

ve

Menteş Oğlu Veli

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 65 km, Bafra ilçesine 15 km uzaklıktadır.Gökçeağaç Köyü'nün kurulu bulunduğu alanın taprak yapısı kahverengi Orman toprağı sınıfındadır. Orman kuşağı toprak grubuna dahil zonal topraklardır. Doğal bitki örtüsü orman ve çalı olmakla birlikte bu örtü çok az yerde görülmektedir. Üst toprak kalın, koyuca renkli, organik maddece zengin, taneli yapıda ve dağılgan kıvamdadır. Humusun alttaki toprak katları ile iyice karışmış olması nedeniyle besin maddeleri toprak içinde kolayca yer alma imkânı bulurlar. Bu özellikleri ile bitki yetiştiriciliği için, özelliklede tahıl ve bazı endüstri bitkileri için elverişlidir. Bu topraklar tütün tarımının yoğun olarak yapıldığı topraklardır.

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesini ziyaret ediniz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlı, yazları sıcak, kışları ılık geçen Karadeniz bölgesi ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Yöre corafi konum nedeni ile başta yıllık toplam yağışlardaki azlık olmak üzere, bazı iklim özellikleri ile bölge içinde diğer bölümlerden ve aynı bölüm içinde de iç kesimlerden ayrılır. En belirgin fark yağış azlığı yanında artan sıcaklık ve buharlaşmaya paralel olarak yaz kuraklığının hissedilmesidir.

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesi www.gokceagac.net 'i ziyaret ediniz.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 764
1997 -

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesi www.gokceagac.net 'i ziyaret ediniz.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesi www.gokceagac.net 'i ziyaret ediniz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak; Daha ayrıntılı bilgi için Gökçeağaç Köyü web sitesi www.gokceagac.net 'i ziyaret ediniz.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]