Şeyhulaş, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şeyhulaş
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Bafra
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55400

Şeyhulaş, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 60 km, Bafra ilçesine 10 km uzaklıktadır. Dört küçük mahalleden oluşur, aşağı mahalle, orta mahalle, kelem mahallesi ve tecibeyli mahallesi. Birde çiftlik mahallesi vardır ki köy merkezine 2 km uzaklıkta 20 kişilik bir nüfus barındıran yerleşkedir.

Köy arazisinin %50 si sulanabilir tarım arazisidir. Köy arazisinin tamamı düz olduğundan % 98 inde traktör çalışabilir. Eskiden yoğun olarak yapılan tütüncülük artık kalkmıştır. Ticari ürün olarak başta buğday ve pirinç, bir miktar salçalık biber yetiştirilmektedir. Köyün nüfusu 2000-2007 yılları arasında %50 azalmış, Bafra nın nüfus kaybeden en önemli yerleşkeşlerinden biri haline gelmiştir. Mevcut ilköğretim okulu faaliyettedir ve taşımalı eğitimle çevre köylerden öğrenci almaktadır.

Kızılırmak deltasının başladığı yer olan köyün hemen güneyinde Derbent sulama ve elektrik barajı bulunmaktadır. Kızılırmak kıyısında bulunan köy merası ve ırmak kıyısı hayvancılık için oldukça uygun geniş bir arazidir. Aynı zamanda yaban hayatı içinde çok kıymetli bir bölge olmasına rağmen bilinçsiz avlanmalardan dolayı tavşan, ördek, yaban kazı, çulluk, kara tavuk, sığırcık, hopan ve karabatak lar artık eskisi kadar yörede bulunmamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak denize uzaklığı 29–35 km olduğundan karasal bir iklime sahiptir. Özellikle Kasım Aralık aylarındaki kuzey rüzgarları mahalle ve çevresindeki arazide kuru soğuk bir iklim oluşturur. Yazları sıcak ve az nemli bir iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 400
2000 1077
1997 800

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol 1976 yılından beridir asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün kanalizasyon ve ulaştırma problemi en önemli problem olarak çözüm beklemektedir. Bisiklet kullanımına da uygun olan köy ile Bafra arasındaki 10 km lik yol, diğer Gazibeyli, Devret, Ozan, Tösköy gibi köylerin ana ulaşım bağlantısıdır. Toplu taşımacılığın olmaması bu köylerinde en önemli problemi olarak ortada durmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.seyhulas.com