Karpuzlu, Bafra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karpuzlu
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Bafra
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 950
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55400

Karpuzlu, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Hırsa olarak bilinir. Eski bir Rum mahallesidür. Halkın büyük çoğunluğunu Kosova'dan göç eden Arnavutlar oluşturur. Boşnak ve Laz aileler de bu mahallede yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca bu mahallede Arnavut göçünden önce yaşayan Rumlar da Yunanistan'a göç etmiştir. Rumların evlerinden eser kalmamasına rağmen toprak altında Rumlara ait tabak, testi vs. eşyaların kalıntılarına rastlamak mümkündür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun il merkezine 60 km, Bafra ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Kızılırmak mahallenin yanından geçer.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimiden biraz farklı olarak biraz daha ılıman iklime sahiptir, yine de bu iklimin etki alanı içerisindedir. Ormanların azalması yağmur yağışlarının azalmasına sebeb olmakla beraber bilinçsiz sulama, bilinçsiz tarım ilacı kullanımı köy iklimi için tehlike oluşturmaktadır. Köy verimli bir toprak yapısına sahip olduğundan çok fazla çeşitte meyve ve sebze yetiştirmek mümkündür.

Mahallede Yetişebilen Başlıca Tarım Ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı ürünler ticaret amaçlı ekilmekle birlikte mahallede yetişebilen tarım ürünleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Ticari amaçla yetiştirilen başlıca mahsüller: Kavun, karpuz, kırmızı ve yeşil biber, domates, pırasa kırmızı ve beyaz lahana, karnabahar, brokoli, fasulye, buğday, çeltik, nektarin.

Yetişen diğer mahsüller: Şeftali, elma, armut, erik, kiraz, vişne, çilek, kivi, nar, üzüm, ceviz, fındık, patates, muşmula, yenidünya, böğürtlen, kuşburnu, soğan, salatalık, marul, ıspanak.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 870
2000 950
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin başlıca geçim kaynağı tarımdır. Hayvancılık ile uğraşan ailerde mevcuttur ancak ticari bir potansiyel sayılabilecek düzeyde değildir. Kentleşmenin bir sonucu olarak çoğu köy sakini Bafra şehir merkezinde farklı işlerle de uğraşmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır, çok az öğrenci olmasına rağmen eğitim öğretimini sürdürmektedir. Sınıflar karma eğitim yapmaktadır, yani 1,2,3,4,5 inci sınıflar aynı derslikte ders görebilmektedir. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin kanalizasyon şebekesi yoktur, içme suyu şebekesi 2008 yılının son aylarında tamamlanmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup şehre ulaşımı özel toplu taşıma araçları, yani dolmuşlar sağlamaktadır. Mahallede elektrik, sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]