Sekli, Beypazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sekli
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 324
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06730
İnternet sitesi: [2]

Sekli, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Küçük mahallenin 1900lerin başında birleşmesiyle oluşmuştur. Köy halkının köklerinin komşu Hırka Tepe mahallesinde yatmakta olan Gazi Gündüzalp'ten (Osmanlının kurucusu Osman beyin dedesinin kardeşi ya da dedesi olduğu yönünde bilgiler vardır) dolayı Kayı boyuna dayandığı zannedilmektedir zira Türk örfüne göre Boy büyüğü vefat ettiğinde vefa duygusu ile birkaç aile ölenin mezarının bulunduğu bölgeye yerleşir.[kaynak belirtilmeli] Eski ahşap evlerden oluşan mahallenin tamamına yakını 1979 yılında yanmıştır. Mahallenin en önemli özelliklerinden birisi 1940'lı yıllarda doğanlardan itibaren üniversite mezunu sayısındaki fazlalıktır, okuma çabası sonraki yıllarda da artarak sürmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 125 km, Beypazarı ilçesine 20 km uzaklıktadır.Ankara il sınırları içinde yer alan köy sanılanın aksine İçanadolu değil Batı Karadeniz Bölgesinin sınırları içinde kalmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 250 2000 324
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi [[tarım]sebze,pirinç] ve hayvancılığa maden işçiliğine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ama kullanılmamaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalttı ama son yıllarda azemi yükü olan kamyonların calışmasıyla ve yolun tamiri olmadığı için yol bozukta diyebiliriz.Asfaltımız 2008 yılında yenilendi.Ayrıca köy içindeki ana yollar bile asfalttır. olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Güçsüzler ve kimsesizler vakfına bağlı Yaşlılar köşkü seklide bulunmaktadır. köy 1980 yılında tamamen yanmıştır.Bayındırlık ve iskan bakanlığı 4 yıl içinde ,400 metrekare arsa içinde 2 katlı dubleks evler yaparak tapusu olan hekese ev yaptırmıştır.Son 30 yıl geçmişine baktığımızda madende çalışanların sayısı oldukça fazladır.jeolojik yapı olarak Beypazarı kömür havzasının hemen kenarında bulunmaktadır.genç nüfusun çoğu üniversite mezunudur.Kız çocuklarının okuma oranı% 100 dür.Çevre köyler içinde belki de en fazla üniversite mezunu olan köy seklidir.Yaz geldiğinde mahalle nüfusu nerdeyse 2 kat artar.Dışarıda bulunanların çoğu yaz tatilini mahallede geçirir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]