İncepelit, Beypazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İncepelit
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 190
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06730
İnternet sitesi: [2]

İncepelit, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pelit meşe ağacında olur, diğer bir adı da palamuttur. Köy adını buradan almıştır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. mahallede tipik bir İç Anadolu kültürü yaşanmaktadır.Çok hoşgörülü insanları vardır.Hayır demeyi bilmezler. Her şeye olumlu bakarlar.köye Arife günü Şehirde yaşayanlar Kabirleri ve Yatırları ziyaret etmek veya bir fatiha okumak için ikindi namazına yetişerek topluca namaz kılarlar. ve topluca Kabir Ziyaretine gidilir.Bayramlarda genelde köylülerimiz Camii çıkışında en yaşlı kişi başta olmak üzere en önsırada durur ve büyükten küçüğe sıralanarak, el öpülerek bayramlaşılır.ve herkes evlerinden sofralarla yemekler getirir ve köy konağında beraberce yemekler yenir dualar yapılır. Düğünlerimiz 3 gün 3 gece sürmektedir. Kına gecelerimiz çok eğlenceli olur. mesala erkek kınasına şenlik denilir, erkekler bayan giysisi giyerek,oyunlar çıkarırlar, çoban kılığına girerler değişik oyunlar oynanır. Kandil gecelerinde kutlamalar yapılır. Üç ayların başlamasına Namaz denir.Namaz bayramına hazırlıklar yapılır. Tatlılar yapılır çeşitli yemekler hazırlanır nişanlılar birbirine hediyeler alırlar. Havai fişekler, maytap, kızkaçıran, çıtır pıtır yakılırak, kutlamalar yapılır. Son yıllarda bu tür kutlamalar tedbir alınarak yapılmaktadır. Nişanlı kıza oğlan tarafından nişanlığı devresi bayram dönemine denk gelirse bayramlık hediyeler ve kurbanlık hediye götürülür, nişanlı oğlanın ve kızın arkadaşları bir arayaya gelerek eğlenceler yapılır. Düğünlerimizde düğün çorbası, yaprak sarması, kavurma, pilav, nohut ve baklavadır. Yöresel giysiler erkeklerde genelde kadife veya kumaş yelekli elbiseler kadınlarda ise Beypazarı yöresine has olan Şalvar kuyruklu don giyerler ve yemeni örterler. Genç kızlar ise Salta ve Bindallı giyerler. mahallede değişik Sülale ve lakaplar; Haliller,Tonkullar,Kadılar,Çakırlar,Kelhasanlar,Hocalar,Almalılar,Dedeler,Aslanbeyler uğurçayırlılar, Çobanosmanlar,Karacalar,Yakuplar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Komşuları arasında kuzeyinde Yoğutpelit, güneybatısında Kızılcasöğüt, doğusunda Taşören(Galta) Adaören ve güneyinde Akçakavak sayılabilir. Mahallenin doğusundan Süvari Çayı geçer. Mahalleye ulaşım için Beypazarına girmeden Kapı ağzından sağa dönülür, Uruş-Güdül yolu tarafına giden asfalt yoldan, 12 km sonra sağa dönülerek 3 km gidilerek köye varılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Yıllık yağış miktarı azdır.

Yıllık ve günlük sıcaklık farkları yüksektir.

Bitki örtüsü bozkırdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılı verilerine göre 43 kadın ve 43 erkek olmak üzere toplam 86 kişi yaşamaktadır. İncepelit Mahalleninde yaşanan Nüfus hareketleri tek yönlü değildir. Mahalleden şehire olduğu gibi, şehirden köye doğru da bir hareketlilik görülmektedir. Fakat,mahalleden şehire doğru yaşanan nüfus hareketleri kalıcı bir nitelik taşırken, şehirden köye doğru olan hareketlilik mevsimseldir, geçici niteliktedir ve özellikle yaz aylarında görülür. Mahalleden şehire göç etmiş olan ailelerin büyük çoğunluğu, köy ile olan sosyal ve ekonomik bağlarını halen sürdürmektedirler. Bu durum, yönü köye doğru olan geçici nüfus hareketlerinde rol oynayan etkenlerin başında gelir. Yaz mevsiminde Bağ, Bahçe Bostan tarlalarında geçici işçi olarak çalışmak için birkaç aylık süreyle köye gelenler olur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan pek fazla yoktur, sadece mahalledekilerin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Mahallede sebzecilik yapılmaktadır. Yetiştirilen sebze ve meyveler arasında Havuç, Turp, Ispanak, Pırasa, Yeşilsoğan, Kavun, Karpuz,Üzüm,Salatalık,Domates ve Biber sayılabilir.

Seçildikleri Yıllara Göre Muhtarlar 2009-Necmi ARSLANOĞLU 2004-Necmi ARSLANOĞLU 1999-Saadettin ERDOĞAN 1994-Saadettin ERDOĞAN 1989-Satılmış KAYA 1984-Satılmış KAYA

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Fakat öğrenci sayısı azlığından taşımalı eğitim yapılmaktadır. Mahallenin Camisi vardır. Köy odası (Köy Konağı) vardır.İçme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede Elektrik ve sabit telefon ve internet vardır.

Düzenleyen:Kazım DÖNMEZ

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]