Karaşar, Beypazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaşar
—  Belde  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Yönetim
 - Belediye başkanı Ali Özdamar
Nüfus (2000)
 - Toplam 2,109
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06730
İnternet sitesi: [1]

Karaşar, Beypazarı ilçesine bağlı bir beldedir. Ankara iline 130 km, Beypazarı ilçesine 30 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 2109 kişidir.

Gazi, Cumhuriyet ve Yeni mahalle adında üç mahallesi vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaşar bölgesinde şimdiye dek arkeolojik-tarihi çalışmalar yapılmadığı için yerleşmenin tarihi açıklık kazanmadı. Ama elimize geçen verilere bakılırsa, en eski yerleşmenin Hititlere ait olduğu görülür. Hititlerden sonra, MÖ 12. yüzyıl sonlarına doğru Frigler, daha sonra Lidyalılar ortaya çıkar. Bu tarihlerden sonra da Bizanslıların ve sonra Oğuz boyları ve Selçukluların izlerine rastlanır. Selçukluların yönetimi altındaki bölge, 1240 yılında Moğolların yönetimine girer. Moğolların, Anadolu’yu istilası sırasında halkın bir kısmı göç eti. Bolu ve sonra Oğuz boyları burada tekrar etkili oldu. Günümüzde, Bolu ve Beypazarı çevresinde halen Oğuz boylarının adlarını taşıyan yerleşme yerleri vardır.

İsim kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaşar’ın ismini, erkeklerin başlarında siyah puşu, bellerinde Karaşal, bacaklarında siyah şalvar kullanmasından; kadınların ise başlarında fes ve çember (abani), sırtlarında üç etekli entari ve bunu tamamlayan feymana, bellerinde acem veya tarabulu denilen şal kuşağı kullanmasından aldığı, bu nedenle çevrede yöre insanının Karaşallılar lakabıyla anıldıkları, bu deyişin zamanla Karaşar’a dönüştüğü söylenmektedir.

Genel olarak, kökeni unutulmuş isim ve kavramlara günün şartlarına göre, bir açıklama getirerek, asıl kökeninden koparırız. Karaşar açıkça görüldüğü üzere Kara-Şahr/ Şehir, yani Kara şehir anlamına gelir. Çin Halk Cumhuriyetinin doğu Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çökelti bir havza olan Turfan'da bu gün Yangı (Yanqi) adıyla anılan fakat Dokuz Oğuz hakimiyeti sırasında ve Uygur Kağanlığı döneminde Türklerin "Karaşahr" olarak adlandırdığı antik bir ipek yolu şehri vardır. Ayrıca Karaşar adını Türkiyenin farklı yerlerinde de görürüz (Yozgat (Yerköy)-Çorum (mecitözü)- Ankara (Beypazarı-Kayaş)- Sivas (Ulaş-Divriği)- Malatya- Amasya (Göynücek)- Antalya vs.) ve muhtemeldir ki bu şehirden göçmüş boyların eski vatanlarına istinaden Karaşahr-Karaşahr'lı adını aşiret isimlerinde yaşatmışlardır. Karaşahr'a komşu Kuca/ Koca veya Küsen şehrinden gelenlerle Karaşarlıların geleneksel giysileri aşağı yukarı aynıdır, özelikle dikkat çekici Kara ve koca donları diğer boyların oldukça ilgisini çekmiştir. Karaşar Ailelerinin damgaları (İn'i ve dağ'ı) mevcut ise Karaşahr/ Yanqi şehrinin Dokuz Oğuz ve Uygur Kağanlığı dönemi sikkelerinde boylarının damgalarını görme ihtimalleri yüksektir. Tıpkı Koca/ Kuca/ Küsen şehri, Aksu şehri, Kaşgar şehri ve İve/Çiwe/Yıva (günümüzde Hami şehri ki kavunu ünlüdür.) şehrinden göçen Oğuzlar gibi. (Bu paragrafta yazanlar, Anadolu'daki Boy, aşiret ve cemaat özelikleri ve izleri ile ilgili yapılan ve henüz yayımlanmamış bir çalışmadan eklenmiştir.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]