Kırbaşı, Beypazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırbaşı
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu
Nüfus (2000)
 - Toplam 2,586
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0.312 7655002
İl plaka kodu
Posta kodu 06730
İnternet sitesi:

Kırbaşı, Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohrut Vadisi'nde yer alan mağaralardan, tarih öncesi çağlardan günümüze yörenin yerleşim bölgesi olduğu bilinmektedir. Rum devrinde kayalık bölümde kurulan yerleşimin adı "Kallikaria" olarak bilinmektedir. Sonraki dönemlerde "Gelare" ve "Gelegıra" adlarıyla da yerleşimden bahsedilmektedir[1].

Günümüz yerleşimi 7 mezranın birleşmesiyle kurulmuştur. Cumhuriyetten sonra 1928 yılında bucak hüviyetine kavuşmuştur.

1971 yılında kasaba olmuş, belediyenin kurulmasıyla ismi de Kırbaşı olarak değiştirilmiştir. Kapanmadan önce iki mahallesi (İstiklal ve Cumhuriyet) bulunmaktaydı. 2014 yılında 6360 sayılı yasa ile tek mahalle çatısı altında birleşerek, ilçe belediyesine katılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Şebit denilen yufka vardir. Pekmez bulgur sütlaş Düğünlerde erkek için ayrı kına gecesi düzenlenir. Kına ilahisi vardır. Kiz kınaları daha detaylı yapılır. Sözlü gelenek olan maniler söylenir. Her bayram arefe günü ikindi namazı sonrası mezarlıkta toplanılır ve okunan surelerden sonra dua yapılır ve ayni anda ziyaret yapılır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 130 km, Beypazarı ilçesine 30 km uzaklıktadır. Mahallenin doğusunda Ayaş, güneyinde Eskişehir, batısında Sarıyar Barajı gölü, kuzeyinde de Beypazarı bulunmaktadır.

İklim ve Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ayaş, Polatlı, Mihallıççık, Eskişehir, Sarıyar Barajı ve Sakarya Nehri ile çevrilidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kırbaşı, bölgenin hububat ambarı sayılır. Buğday, nohut ve ayçiçeği en çok yetiştirilen ürünlerdir. Ayrıca yaş sebze üretimi de yaygın olarak yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Polatlı, Beypazarı, Ayaş, Mihallıçcık ve Eskişehir'e asfalt yollarla bağlıdır. Sağlık ocağı, PTT acentesi ve İlkokul bulunmaktadır.

  1. ^ "Seyahatnâmelerde Beypazarı" Tarihin İzinde-Uluslararası Tarih ve Sosyal Araştırmalar Dergisi, Sayı: 8, Sayfa: 258‐291, Yıl: 2012, Tolga Bozkurt