Üreğil, Beypazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üreğil
—  Mahalle  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ankara
İlçe Beypazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 492
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06730
İnternet sitesi: [2]

Üreğil, Ankara ilinin Beypazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişi ve tarihi Oğuzlar'a kadar uzanmakta olup, Üreğir boyu (Yüreğir şeklinde de yazılır) Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuz Türkleri'nin 24 boyundan biridir. Bu boyların Üçoklar kolundan (sol kolundan) Oğuz Kağan'ın oğlu Dağ Han'ın soyundan geldikleri kabul edilir. Zaman içinde mahallenin adı Yüreğil'den Üregir olarak değiştiği, Osmanlı zamanında köyle ilgili bulunan padişah fermanlarından anlaşılmaktadır. Üregir’in kelime anlamı ise bolluk, bereket ve üretkenlik olarak açıklanmaktadır. Zaman içerisinde Üregir ismi de değişerek şu anki ismi olan Üreğil halini almıştır. Oğuzlar, Anadolu'ya girdikten sonra Yüreğir boyu önce Ahlat civarında yerleşmiş olup, zaman içerisinde daha batıya kollar halinde dağılmış; bir bölümü, mahallesi oluşturan kısmı, ilk yerleşim yeri olarak şimdi de kireç önü olarak bilinen yere yerleşmişler, burasınının yaşantılarına ve hayvancılığa uygun olmaması üzerine biraz daha kuzeye çıkarak şu anki yerleşim yeri olan bölgeye yerleşmişlerdir. Mahallenin yerleşik olduğu bölgede eski yaşantı izleri ve kalıntıları olmakla beraber hangi zamanlara ait olduğu bilinmemektedir. Sadece Avdan yaylasında yaşamış olan Büyük Avdan Bizans kasabası diye de tarih kitaplarında geçen bölgenin Bizanslılar zamanında yaşamın olduğu bölgede bulunan kilise kalıntılarından anlaşılmaktadır.--VURAL YİĞİT----

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 122 km, Beypazarı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 492
2000 692
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonimsi; tarım ve hayvancılığa bağlıdır.Tarım ürünleri; buğday, arpa,fiğ(karayem),nohut vb. ürünler yetiştirilmektedir. Hayvancılık olarak: küçükbaş ve yeteri kadar büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.Ancak son 30 yılda ekonomik sebeplerle Beypazarı'na ve Ankara'ya büyük göçler olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]