Sasani donanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sasani donanması
Aktif ?-651
Operasyon
sahası
Basra Körfezi, Umman Denizi, Akdeniz
Parçası Sasani İmparatorluğu
Müttefikler Lahmîler, Himyar Krallığı, Avarlar, Sclaveni
Karşıtlar(ı) Arap kabileleri, Aksum Krallığı, Bizans İmparatorluğu
Savaşlar(ı) Aksum-Sasani savaşları, Bizans-Sasani Savaşı (602-628)

Sasani donanması, Sasani İmparatorluğu'nun Deniz kuvvetleridir. Donanmanın lideri, iddiaya göre navbed unvanını taşıyordu.

Asla büyük bir güç olmayan Sasani donanması hakkında çok az şey bilinmektedir.[1] Basra Körfezi kıyıları zaten Sasani halkının ya da vassallarının egemenliği altında olduğundan, Sasani donanmasının temel rolü, askeri seferler değil, Sasanilerin ekonomik çıkarlarını korumaktı.[2]

Sasani donanması I. Erdeşîr'in (h. 224–241) Basra Körfezi'nin Arap tarafını fethinde önemli bir rol oynadı. I. Hüsrev (h. 531–579) Yemen'i fethetmek için Vahriz'in komutası altında her biri 100 kişi taşıyabilen sekiz gemilik (kashtīg) bir kuvvet gönderdi. Gemilerdeki kişiler aslında esirdi, ama "kendilerine kurtulma şansı verildi".[3] Gemilerin altı tanesi güvenle Yemen'e ulaşmayı başardı.[4] Bizans-Sasani Savaşı (602-628) sırasında, Sasani donanması Akdeniz'de bazı deniz seferleri düzenlemeyi denediler, başarılı olamadıkları bu seferlerde 622/3 yılında Rodos adasını ve Ege Denizi'nin doğusunda aynı zamanlarda birçok adayı ele geçirmeyi teşebbüs ettiler.[5][6][7][8] Donanmanın zayıflığı 626 gibi belliydi, aynı Bizans-Sasani Savaşı sırasında, Avarların Kağanına vadettikleri Boğaziçi'nden 3.000 birliği nakletmek için müttefik Sclaveninin monoxyla gemilerine güvenmek zorunda kaldılar.[8] Müslümanların İran'ı fethi sırasında Sasani donanması dağıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
Genel