Deylemliler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Deylemiler (Orta Farsça: Daylamīgān; Farsça: دیلمیان,‎ Deylamiyān) Hazar Denizi'nin güneybatı kıyısındaki Kuzey İran'ın dağlık bölgeleri olan (şimdi Gilan Eyaleti'nin güneydoğusunun yarısını oluşturan) Deylem'de yaşamış bir İran halkı.[1]

Deylemliler yakın dövüşte yetenekli savaşçı insanlardı. Sasani İmparatorluğu ve sonraki Müslüman imparatorluklarında asker olarak kullanıldılar. Deylem ve Gilan, İran'ın Müslümanlarca fethine başarılı bir şekilde direnen tek bölgelerdi, ancak bölge dışındaki birçok Deylemi asker İslam'ı kabul etti. 9. yüzyılda birçok Deylemi, Zeydilik mezhebini benimsedi. 10. yüzyılda bazıları İsmaililiği benimsedi, daha sonra 11. yüzyılda Fatımi İsmaililiği ve ardından Nizari İsmaililiği benimsediler. Hem Zeydiler hem de Nizariler, Şii İslam'ın Onikicilik mezhebini benimseyen Safevilerin 16. yüzyılda yükselişine kadar İran'da güçlü bir varlık sürdürdüler. 930'larda, Deylemi Büveyhî hanedanı ortaya çıktı ve 11. yüzyılın ortalarında Selçuklu Türklerinin gelişine kadar elinde tuttuğu günümüz İran'ının çoğunu kontrol etmeyi başardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fishbein, Michael, ed. (1990). The History of al-Ṭabarī, Volume XXI: The Victory of the Marwānids, A.D. 685–693/A.H. 66–73. SUNY Series in Near Eastern Studies. Albany, New York: State University of New York Press. p. 90, note 336. ISBN 978-0-7914-0221-4.