San Cristóbal de La Laguna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
San Cristóbal de La Laguna*
UNESCO Dünya Mirası
Collage San Cristóbal de La Laguna.jpg
Resmî adı San Cristóbal de La Laguna
Ülke  İspanya
Tür Kültürel
Kriter ii, iv
Referans 929
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1999 (23. Oturum)

San Cristóbal de La Laguna İspanyolca (kısaca): La Laguna. İspanya'nın Kanarya Adaları Özerk Bölgesinde şehir. Santa Cruz de Tenerife İli'nin Tenerife İlçesi olan Tenerife Adası'nın kuzeyinde yer almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şehrin etrafındaki bölge, Guançeler döneminden (Tenerife'nin eski yerli sakinleri) beri yerleşmiştir. Bulunan arkeolojik alanlara göre, 2 bin yıl önce adanın geri kalanı ile aynı zamanda da Guançeler bölgeye yerleşmiştir. Bu sırada, yer, Tenerife adasının tüm aborjinleri için hac yeri olan büyük bir göl tarafından işgal edildi.[1]

Şehir 1496 yılında Alonso Fernández de Lugo tarafından kuruldu. Şehir, 19. yüzyıla kadar Kanarya Adaları'nın başkentiydi. O zamandan beri, başkent Santa Cruz de Tenerife'dir.

1582'de şehir 5.000 ila 9.000 arasında ölümle sonuçlanan şiddetli bir Kara Ölüm salgınına maruz kaldı.[2] San Cristóbal de La Laguna şehrinin kentsel planı, Latin Amerika'daki birçok şehrin modeliydi.

30,000 öğrencinin eğitim gördüğü La Laguna Üniversitesi de bu kenttedir. Şehrin yüzölçümü 102.06 km², nüfusu 2017 tahminlerine göre 153,655'dür. Şehir San Cristóbal de La Laguna Piskoposluk bölgeleri merkezidir. Piskoposluk Santa Cruz de Tenerife ilini kapsamaktadır. Adanın tarihi bölümleri 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[3]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]