Guançeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir kral Guanche (Candelaria, Tenerife) temsil eden bronz heykeli.

Guançeler[1], Kanarya Adaları'nın eski sakinleri.

Arkeolojik araştırmalar sonucu Guançelere ait çanak çömlek kalıntıları, mağara resimleri, gravürler ve mumyalar bulunmuştur. Guançelerin ölülerini mumyalanmış olmaları ilgi çekmektedir.

Guançe adı bütün Kanarya adalarının soyu tükenmiş yerli halkını kapsayan bir ad olarak da kullanılmakla birlikte, aslında Guançeler adaların batısındakileri (özellikle Tenerife adasındakileri) niteler, doğusundakiler ise Kanaryalılar adıyla anılır. Takımadaların İspanyol egemenliğine girdiği 15. yüzyılda her iki halk (Guançeler ve Kanaryalılar) da adada bulunmaktaydı. Guançelerin Cro-Magnon kökenli oldukları düşünülmektedir. Günümüzde Kanarya adalarının bütün sakinleri İspanyollaşmış olup hepsine birden Guançeler adı verilmektedir.

2017'de genetik bir araştırma, Guançellerin küçük bir kısmının atası olarak Anadolu'dan (şimdi Türkiye) ilk Avrupalı çiftçilerin Neolitik dönem genişlemesi sırasında yaklaşık 7000 yıl önce göç ettiklerinden kaynaklandığını ortaya koydu. Ayrıca çalışma Guançeler'in Kuzey Afrika'dan geldiğini doğruluyor.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ AnaBritannica (yıl: 1988; cilt: 10; sayfa: 83; madde: Guançeler ve Kanaryalılar)
  2. ^ Una pequeña parte de los guanches eran parientes de agricultores de Turquía