Guançeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir kral Guanche (Candelaria, Tenerife) temsil eden bronz heykeli.

Guançeler,[1] Kanarya Adaları'nın eski sakinleri.

Arkeolojik araştırmalar sonucu Guançelere ait çanak çömlek kalıntıları, mağara resimleri, gravürler ve mumyalar bulunmuştur. Guançelerin ölülerini mumyalanmış olmaları ilgi çekmektedir. Ayrıca pişmiş kilden idol olarak yorumlanan figürinler yaptılar; Tara İdolü ve Guatimac İdolü öne çıkıyor.

Guançe adı bütün Kanarya adalarının soyu tükenmiş yerli halkını kapsayan bir ad olarak da kullanılmakla birlikte, aslında Guançeler adaların batısındakileri (özellikle Tenerife adasındakileri) niteler, doğusundakiler ise Kanaryalılar adıyla anılır. Takımadaların İspanyol egemenliğine girdiği 15. yüzyılda her iki halk (Guançeler ve Kanaryalılar) da adada bulunmaktaydı. Guançelerin Cro-Magnon kökenli oldukları düşünülmektedir. Günümüzde Kanarya adalarının bütün sakinleri İspanyollaşmış olup hepsine birden Guançeler adı verilmektedir.

Onun toplumu hiyerarşilere ayrıldı. Tenerife adasında onbeşinci yüzyılda adanın fethi sırasında dokuz kral (Menceyes) vardı, her biri bir krallık ya da Menceyato'yu yönetmişti:

Tenerife'nin fethinden yüz yıl önce, bütün adaya hükmeden sadece bir kral vardı, bütün adanın son kralı Tinerfe idi.[2]

2017'de genetik bir araştırma, Guançellerin küçük bir kısmının atası olarak Anadolu'dan (şimdi Türkiye) ilk Avrupalı çiftçilerin Neolitik dönem genişlemesi sırasında yaklaşık 7000 yıl önce göç ettiklerinden kaynaklandığını ortaya koydu. Ayrıca çalışma Guançeler'in Kuzey Afrika'dan geldiğini doğruluyor.[3]

Arkeolojik alanlar:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ AnaBritannica (yıl: 1988; cilt: 10; sayfa: 83; madde: Guançeler ve Kanaryalılar)
  2. ^ "La Conquista de Tenerife (1494-1496)". 5 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2018. 
  3. ^ "Una pequeña parte de los guanches eran parientes de agricultores de Turquía". 7 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]