Cıva'nın Mirası. Almadén ve Idrija

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cıva'nın Mirası. Almadén ve Idrija
UNESCO Dünya Mirası
Šelštev, Idrija.jpg
Konum  İspanya,  Slovenya
Kriter Kültürel: ii, iv
Referans 1313
Tescil 2012 (36. oturum)
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Cıva'nın Mirası. Almadén ve Idrija, İspanya'nın Kastilya-La Mancha eyaletindeki Almadén ve Slovenya, Idrija'da bulunan UNESCO'nun ortak bir Dünya Mirası alanıdır. Miras Alanı, iki cıva madenciliği alanını kapsamaktadır. Almadén madeni Antik Çağdan beri faaliyette iken, Idrija madeni ise ilk olarak 1490'da kuruldu.[1] Siteler, yüzyıllar boyunca Avrupa ve Amerika arasında önemli etkileşimler meydana getiren kıtalararası cıva ticaretine tanıklık etmektedir. İki bölge dünyadaki en büyük iki cıva madenini temsil etmektedir ve son zamanlara kadar faaliyetini sürdürmüştür. Cıva, Amerikan madenlerinden çıkarılan altın ve gümüş madenlerinin çıkartılmasında önemli bir rol oynadı.

Almadén bölgesinde, halkın yer altına gidebileceği bir Madencilik Parkı bulunmaktadır.[2] Retamar Kalesi[3], San Rafael Madencilik Hastanesi (şimdi bir arşiv) ve on sekizinci yüzyıl konutları da dahil olmak üzere kasaba madenciliği tarihiyle ilgili binalar da yer almaktadır.[4]

Idrija'daki alan cıva depolarını ve altyapısını, madencilerin yaşadığı bölgeleri ve maden tiyatrosunu içermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Heritage of Mercury. Almadén and Idrija - UNESCO World Heritage Centre". 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Mining Park". Tourist Office of Rios EVA Mancomunidad. 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Retamar Castle". Tourist Office of Rios EVA Mancomunidad. 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016. 
  4. ^ "Bullring". Tourist office of Rios EVA Mancomunidad. 6 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2016.