İçeriğe atla

Bant genişliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bant genişliği, bir iletim ortamının ya da haberleşme kanalının kapasitesini ifade etmek için kullanılır. Başka bir deyişle bir kanal üzerinde taşınabilecek en fazla frekansa sahip sinyal, kanalın band genişliğidir.[1] Bant genişliği ne kadar büyükse, belli bir süre içinde aktarılabilecek verinin hacmi de o kadar büyük olur.

Bilgisayar bilimlerinde; bant genişliği veya dijital bant genişliği kullanılan veya kullanılabilen veri iletişim kaynaklarındaki veri oranının bit/saniye cinsinden ölçülmesine denir.

Haberleşme kanalının kapasitesi, analog sinyal kullanılıyorsa Hertz(Hz), sayısal sinyal kullanılıyorsa bps (bit per second) ile ifade edilir.

Ayrıca veri aktarımı, dijital haberleşme ve kablosuz haberleşme, elektronik vs. kitaplarında bant genişliği anolog sinyalin hertz cinsinden ölçümüne de denir. Bazı bilgisayar ağı uzmanları karışıklıkları önlemek için bit/saniye deki veri genişliği yerine bitrate, kanal kapasitesi,debi gibi daha yüzeysel terimler seçerler.

Bant genişliği temelde salt teknik bir konu değildir; iletişim altyapısının niteliğini belirler, dolayısıyla politik ve ekonomik önem de taşır.[2] İnternetin yaygınlaşmasıyla küçük çaplı devletlerin yayıncıların problemlerinden bir tanesi haline gelmektedir.

İnternette bant genişliği

[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternetin en büyük sorunlarından biridir. Özellikle büyük siteler büyük bant genişliği kullanırlar. Bu bant genişliğini verimli kullanabilmek ve belli trafik türlerine öncelik verebilmek için geliştirilmiş teknolojiler mevcuttur (QoS).

Fotonikde, bant genişliği terimi çeşitli anlamlarda ortaya çıkar:


  • Bir ışık kaynağının, örneğin bir ASE kaynağının veya bir lazerin çıkışının bant genişliği; çok kısa optik darbelerin bant genişliği özellikle büyük olabilir


  • Bir eleman tarafından iletilebilen frekans aralığının genişliği, ör. optik fiber


  • Optik amplifikatörün kazanç bant genişliği


  • Başka bir fenomen aralığının genişliği (örneğin, bir yansıma, doğrusal olmayan bir sürecin faz eşleşmesi veya bazı rezonans)


  • Optik modülatörün maksimum modülasyon frekansı (veya modülasyon frekans aralığı)


  • Bazı ölçüm cihazlarının (örn. bir güç ölçer) çalışabileceği frekans aralığı


  • Bir optik iletişim sisteminde elde edilen veri hızı (örneğin, Gbit / s cinsinden); bkz. bant genişliği (hesaplama).

İlgili bir kavram, uyarılmış atomlar tarafından yayılan radyasyonun spektral çizgisel genişliğidir.

  1. ^ "Bilişim sistemlerinin stratejik yönetim açısından önemi". 19 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2011. 
  2. ^ "OECD Broadband Subscriber Criteria (2010)". 26 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2011.