Sırakonak, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sırakonak
Erzurum'un Türkiye'deki konumu
Sırakonak'nın Erzurum'da bulunduğu yer
Sırakonak
Sırakonak
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe İspir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.790 m (5.870 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 301
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25950

Sırakonak, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşimin Cücebağ mahallesinde 10-11. yüzyıl dolaylarında Gürcü krallığı döneminde yapıldığı düşünülen kilise bulunmaktaydı. Bu yapı 1964 yılında yapılan tadilatla camiye dönüştürülmüştür. Osmanlı döneminde Ermeni nüfusun yaşadığı önemli bir yerleşim birimi oldu. 1574 yılı tahrir defterinde yerleşim, "Hoduçur" adıyla Pertekrek sancağına bağlı 334 hanenin bulunduğu bir köy olarak belirtilmiştir. Hane sayısı dikkate alındığında bu tarihte köyde tahminen 1800 dolaylarında kişi yaşamaktaydı[1]. Daha sonraki döneminde "Hodiçor" adıyla da anılan yerleşim Keskim (Yusufeli) kazasının nahiyelerinden biri olarak görülmektedir. 1910 yılına ait "Keskim Kaza Raporu"nda, yerleşimin murahhas vekilinin Turuşyan Arvin Efendi olduğu ve Hadiçor nahiye merkezinde Ermeniler'e ait Katolik okulu bulunduğu belirtilmektedir. 1915 yılında gerçekleşen tehcir sebebiyle Ermeni nüfus yerleşimden ayrılmıştır. Osmanlı dönemi yazışmalarına göre 1399 erkek 2185 kadından oluşan Ermeni nüfus Diyarbakır taraflarına gönderilmiştir[2]. Ermenilerden sonra, köye Çamlıhemşin, Hisarcık Kale-i Bala ve Hemşin köylerinden gelenler yerleşmiştir. Yerleşim, Yusufeli'nin 1925 yılında Erzurum'dan ayrılmasına kadar bu kazanın nahiyelerinden birini oluşturdu.

Yerleşim günümüzdeki adını iki üç katlı taş ev yapısındaki konaklardan almıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 200 km, İspir ilçesine 50 km uzaklıktadır. Yerleşim dağınık bir yayılış göstermektedir. Sırakonaklar deresinin kıyısında bulunan birkaç mahallenin birleşmesiyle muhtarlık tesis edilmiştir. yerleşim Soğanlı dağı eteklerinde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklimin tersine yazları kurak geçmemektedir.Bu durum Karadeniz Bölgesi'ne yakınlığından da kaynaklanır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 418
1997 465

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca son yıllarda turizm de gelir kaynaklarından birini oluşturmaya başlamıştır. Kaçkar dağlarına tırmanış rotasında olması ve buradaki buzul göllerinin varlığıyla turizm gelişmekte olup, pansiyonculuk da gelir kaynağı oluşturmaya başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilk ve ortaokul bulunmakla birlikte faal olmayıp taşımalı eğitimden faydalanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahallede sağlık evi var ve görevli hemşire bulunmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol Dereağzı mevkiine kadar asfalt olup geri kalan ulaşım yolu stabilizedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Geçmişten Geleceğe Yusufeli Sempozyumu Bildirileri. İstanbul: Yusufeli Belediyesi Yayınları. 2010. s. 49. ISBN 978-605-88588-0-0. 
  2. ^ Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi-2