Çatakkaya, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çatakkaya
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe İspir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi2009 FUAT BALTA
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 75
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25950

Çatakkaya, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı "Çınaçur"dur.Bu kelime sulak yer anlamına gelmektedir.Mahallenin adı geçmiş yıllarda önce " fındıklı" sonra "Çatakkaya"olarak değişmiştir.

Ermeni Tehciri'ne kadar mahallede ermeniler yaşamıştır ve biri mahallenin içinde biri de Kilise Dere yerde olmak üzere 2 adet Ermeni kilisesi bulunduğu mahallenin yaşlıları tarafından anlatılmaktadır. " Maşatlık" denilen gayrimüslim mezarlığı köy okulu yanındadır. atam tutam ben seni şekere katam ben seni

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede iç Karadeniz kültürü hakimdir.Düğünlerde ve eğlencelerde tulum çalınarak horon tepilir. Başlıca yemekler: muhlama,kuymak, hasuta, haşıl, pazı, lobiye,Tatar böreği, patates yahni,et kavurma, kavurmalı börek tereyağda kızartılmış alabalıktır. Aşağı yukarı bütün yemeklere mısır katılır. Yemekler daha çok kahvaltı şeklindedir. Bir açık hava müzesi görünümünde olan mahallenin ahşap mimarisi çok etkileyicidir. 2006 kışında çıkan yangında bu tarihi evlerden yaklaşık 30 tanesi tamamen kül olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 177 km, İspir ilçesine 31 km uzaklıktadır.Köy Kaçkar Dağları'nın eteklerinde 2100 metre rakımdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz İklimi etki alanı içerisindedir.

Yazları yağışlıdır. Kışları yoğun kar yağışı görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 75
1997 105

Ekonomik nedenlerle köy dışarıya sürekli göç vermektedir. Bu nedenle mahallenin nufusu yıllar itibariyle sürekli azalma göstermektedir. Dışarıya göçen köylüler daha çok fırıncılık yapmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mahallede İspir Fasulyesi(Lobiye), ceviz ve yabani fındık yetiştirilir. Büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılır.Köylülerin ürettiği bal, tereyağı ve tel peynirin ekonomik değeri yüksektir.

Mahallenin " Dayisor" ve " zorni" adında 2 yaylası vardır. Köy Kaçkar Dağları'nın eteklerinde 2000 metre rakımdadır.Mahallenin güneydoğusu ormanlıktır. Mahalleden "Aksu Çayı" geçmektedir. Mahallenin coğrafi yapısının zorluğu nedeniyle İzmir, Ankara, Bursa,İstanbul ve çeşitli ilçelere çok sayıda göç vermiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır fakat kapalıdır.Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir.Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallede elektrik vardır ama kesilir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]