Çatakkaya, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çatakkaya
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe İspir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 73
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25950

Çatakkaya, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı kaynaklarında yerleşimden "Çinaçor" adıyla, Müslüman ve Hristiyan nüfusun bir arada yaşadığı köy olarak bahsedilmiştir. 1835 yılında erkek nüfusun belirlenmesi için yapılan nüfus sayımında köyde; 44 Müslüman, 58 Hristiyan olmak üzere toplam 102 erkek bulunmaktaydı[1]. 1896 yılında Ahmed Şakir Paşa' nın gerçekleştirdiği ıslahat çalışmaları çerçevesinde yaptırılan nüfus sayımında ise köyde 48 Müslüman, 81 Hristiyan olmak üzere toplam 129 erkek nüfusu tespit edilmiştir[2]. 20. yüzyıl başlarına kadar yerleşimde görülen Ermeni nüfus, tehcir nedeniyle ayrılmıştır. Köyde "Maşatlık" denilen gayrimüslim mezarlığı köy okulu yanındadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede iç Karadeniz kültürü hakimdir. Düğünlerde ve eğlencelerde tulum çalınarak horon oynanır. Başlıca yemekler: muhlama,kuymak, hasuta, haşıl, pazı, lobiye, patates yahni, et kavurma, kavurmalı börek tereyağ da kızartılmış alabalıktır. Aşağı yukarı bütün yemeklere mısır katılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 177 km, İspir ilçesine 31 km uzaklıktadır.Köy Kaçkar Dağları'nın eteklerinde, 2100 metre rakımdadır. Mahallenin " Dayisor" ve "Zorni" adında iki yaylası vardır. Mahallenin güneydoğusu ormanlıktır. Mahalleden "Aksu Çayı" geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Yazları yağışlıdır. Kışları yoğun kar yağışı görülür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomik nedenlerle köy dışarıya sürekli göç vermektedir. Bu nedenle mahallenin nüfusu yıllar itibarıyla sürekli azalma göstermektedir. Dışarıya göçen köylüler daha çok fırıncılık yapmaktadır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 105
1990 173

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede İspir Fasulyesi(Lobiye), ceviz ve yabani fındık yetiştirilir. Büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılır. Köylülerin ürettiği bal, tereyağı ve tel peynirin ekonomik değeri yüksektir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır fakat kapalıdır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir.Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallede elektrik vardır ama kesilir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]