Moryayla, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Moryayla
Erzurum'un Türkiye'deki konumu
Lua hatası 390 satırında Modül:Konum_haritası: Boylam için herhangi bir değer sağlandı.
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe İspir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 2.300 m (7.500 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 27
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25950

Moryayla, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşimden Osmanlı kaynaklarında "Madur" adıyla bir köy olarak bahsedilmektedir. 1642 tarihli avarız defterine göre İspir kazasına bağlı çiftlik ve tarıma elverişli toprakların bulunduğu köyde, 11 Müslüman ve 2 Hristiyan hane yaşamaktaydı[1]. 19 yüzyıl başlarından itibaren sadece Müslüman nüfusun yaşadığı görülen köyde; 1835 yılında erkek nüfusun belirlenmesi için yapılan nüfus sayımında 72 Müslüman nüfus bulunmaktaydı[2]. 1896 yılında Ahmed Şakir Paşa' nın gerçekleştirdiği ıslahat çalışmaları çerçevesinde yaptırılan nüfus sayımında ise 139 Müslüman erkek nüfusu tespit edilmiştir[3].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 156 km, İspir ilçesine 30 km uzaklıktadır. Ovit-Yedigöller'in yaklaşık 5–6 km güneydoğusunda yer almaktadır. Yerleşimin yakınlarından Çoruh Nehrini besleyen kollardan olan Moryayla deresi akmaktadır. Bu derede kırmızı benekli alabalık bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yoğun olarak göç vermiştir. Özellikle kış aylarında yerleşim tamamen boşalmaktadır. Havaların iyileştiği dönemlerde nüfusta mevsimsel artış görülmektedir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 91
1990 157

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Ovit-Yedigöller'e yakınlığı nedeniyle pansiyonculukta yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]