Çayırözü, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çayırözü
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe İspir
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 246
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25950
İnternet sitesi: [2]

Çayırözü, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihçesi çok eskilere dayanmakla birlikte kesin bir tarih belirtmek çok zor.fakat kuruluşunun peçeneklere dayandığı düşünülmektedir. Peçenekler Karadenizin kuzeyindeki topraklara 8 gurupla girdiler.Peçeneklerin önemli boylarından olan ÇABAN ya da ÇAPANS İSMİNİN ÇORUHA DÖKÜLEN BİR DERENİN İSMİNİN HALEN SÖYLENMESİ Çapans (çayırözü köyü) olarak karşımıza çıkması Kaçkar dağlarının güney ve kuzey yamaçlarında Peçeneklerin varlığının dikkate alınmasını gerektirmektedir. Trabzonun batısında orduya kadar çok daha yoğun yerleşim olması bizansın mutlak hakimiyet hudutlarında onlara yer ve yerleşim olanağı vermesindendir..köyde ermenilerin yaşadıkları bilinmektedir.Başka bir rivayette ise çapans ermenice bir kelime olup anlamı elveda demektir..Meşhur dağlar bağ,bağlar dağ olacak hikayesinin kahramanlarının keşiş ile kızı olması ve çevre köylerde ermenilerin yaşadıklarının bilinmesi ikinci ihtimali daha da kuvvetlendirmektedir.Köyde yaygın olan inançta üç kabilenin ermenilerden ayrılıp islamı seçtiği ve tehcir sırasında köye yerleştirilen türklerle kaldığı yönündedir..Yine ikinci ihtimali güçlendiren bir başka sebepte arazi isimlerinin Türkçeye yabancı olması..mileyhin,pokuvan,cohnir,goşgiri,çurmudi,şeşnek vs...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, yemekleri başlıca yemekler , Erzurum ve Karadeniz karışımı bir yemek kültürü hakimdir .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 158 km, İspir ilçesine 18 km uzaklıktadır. Erzurum - Rize İl sınırında ovit dağı eteklerinde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 246
1997 235

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [[Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. son olarak yapımı 2005 tamamlanan 850 bin ytl ye mal olan Türkiye genelinde sayılı camilerden biri inşa edildi .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]