Başçeşme, İspir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başçeşme
Erzurum'un Türkiye'deki konumuErzurum'un Türkiye'deki konumu
Başçeşme'nın Erzurum'da bulunduğu yer
Başçeşme
Başçeşme
Başçeşme'nin Erzurum'daki konumu
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe İspir
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.970 m (6.460 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 33
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25950

Başçeşme, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşimden Osmanlı kaynaklarında "Dişans/Dizans" adıyla bahsedilmiştir. 1642 tarihli avarız defterinde İspir kazasının Kabohor nahiyesine bağlı, 3 Hristiyan 2 Müslüman hanenin bulunduğu bir köy olarak kaydedilmiştir[1]. 19. yüzyıl kaynaklarında görüldüğü üzere yerleşimde sadece Müslüman nüfus yaşamaktaydı. 1835 yılında erkek nüfusun belirlenmesi için yapılan nüfus sayımında 20 Müslüman erkek bulunurken[2], 1896 yılında Ahmed Şakir Paşa' nın gerçekleştirdiği ıslahat çalışmaları çerçevesinde yaptırılan nüfus sayımında ise Norgah nahiyesine bağlı köyde 56 erkek nüfus belirlenmiştir[3].

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. 7-8 ay genellikle karla kaplıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin nüfusu kış aylarında 15-20 kişiye kadar düşmektedir. Ancak yaz aylarında bu sayı 500 ve daha üzeri seviyelere çıkmaktadır. Özellikle 1950'li kuşakların emekliliklerinden sonra sayfiye olarak kullanmak üzere mahallede yeni betonarme ev yapmaları nedeniyle mahallenin çehresi değişmiş ve gelişime açık bir hal almıştır.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 85
1990 172

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak yıllar itibarıyla artan nüfus nedeniyle özellikle İstanbul ve komşu il Rize'ye büyük göç dalgası yaşanmıştır. Hayvancılık ve tarım neredeyse geçim kaynağı olmaktan çıkmıştır. 20-25 öncesine kadar mahallenin etrafı buğday, çavdar, arpa, yonca tarlalarıyla çevriliyken günümüzde tarım yapılan alanda azalış görülmektedir. Geçmişte yaylacılık ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşılırken, günümüzde rençberlik neredeyse yok denecek kadar az, küçükbaş hayvancılık hiç olmamasına karşın, az sayıda büyük baş hayvancılıkla geçim sağlanılmaktadır. Son 10-15 yıldır arıcılık yapılmakta olup, özellikle de il dışından bu köye gelen yabancılar için arıcılık büyük geçim kaynağı olmuştur. Yerli köylü kendi çabalarınca çok küçük çapta arıcılık yapmaktadır. Mahallede yetiştirilen kuru fasulye meşhurdur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]