Sürüyolu, Muradiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.07, 24 Temmuz 2016 tarihli sürüm (iç bağlantı dz. AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sürüyolu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Van
İlçe Muradiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 729
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65500
Resmî site
[1] -

Sürüyolu, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köylerin geçiş noktası olduğundan ismini buradan almaktadır.

Kültür

Keledoş en çok tercih edilen yemek; ayrıca ayran aşı, sabah kahvaltısında ise jajiyi yiyorlar.

Coğrafya

Van iline 48 km, Muradiye ilçesine 34 km uzaklıkta olup eski, daha doğrusu Kürtçe adı Pirsolan'dır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Bundan dolayı kışın yolar kar nedeniyle kapanmaktadır. Ayrıca bitki örtüsü bozkırdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 850
2000 729
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün gençleri İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris gibi turizm bölgelerinde çalışmaktadır. Ayrıca otlu peynir ve hayvansal gıda üretimi de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyümüzde 2008 yılı verilerine göre 100 hane bulunmaktadır. İçme suyu şebekesi vardır. İnternet bağlantısı (adsl) vardır. Köylüler kendi aralarında imece usulü köye cami, taziye evi, imam lojmanı yaptırılmıştır. Köyde 5 derslikli bir ilkokul bulunmaktadır. 2 tane de öğretmen lojmanı mevcuttur. Okulda tam gün eğitim yapılmaktadır. Akbulak Köyü ve Sürüyolu Köyü arasında köprü yapılması ile Van'a seyehat eden araçların ulaşımı hem kolaylaşmış hem de bütün araçların Sürüyolu Köyü'nden geçmesi sağlanmıştır. DSİ tarafından yapılan sulama kanalları köyümüzde hizmete açılmıştır. Sulamanın kolaylaşması ile köy sakinlerinin ekmiş olduğu ürünler çeşitlendirilmiştir. Örneğin en çok üretilen patates, kavun, karpuz, yer fıstığı, domates, biber vb. En çok üretilen hayvancılığın ön planda olması sebebiyle yonca, buğday, arpa, mercimek ve nohutdur. Böylelikle köylüler hem kendi besinlerini hem de hayvanların besinlerin üretmeye devam ederler.