Gümüştepe, Muradiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gümüştepe
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Muradiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 547
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65500

Gümüştepe, Van ilinin Muradiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eskiden Urartular ve Ermeniler´in yaşadığı bir yerleşim yeridir. Ermenilerin mahallede gümüş işlemeciliği yaptığı için adını buradan aldığı sanılmaktadır Ayrıca mahallede birçok kavmin ayak izlerine rastlamak da mümkündür. Geçiş yolu üzerinde bulunması sebebiyle birçok tarihi yapı da toprak altında kalmıştır veya yıkılmış olup arkeologları beklemektedir. Ayrıca birçok definecinin de uğrak yeridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve görenekleri çokça tahrifata uğramışsa da geleneklerinde şark-İslam kültürünün ağırlığı hemen hissedilir. Mahallede sadece Hevedi (Hüveydi) aşiretine mensup aileler yaşamaktadır.Hevédî aşireti genel olarak bazı alt yapılara ayrılmıştır :Gulsıni ve Cemili. Akrabalık ilişkilerinin yoğun olduğu bu mahallede aşiretçilik ve ağalık sistemleri yoktur. Kürt dilinin Kurmanci lehçesini konuşmaktadırlar. Çevresinde yer alan köylere göre okuma yazma bilenlerin oranı yüksek olup yüzde 70 civarındadır. Ayrıca mahalle nüfusuna kayıtlı üniversite öğrencisi sayısı da çevre köylere oranla bir hayli fazladır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van il merkezine 106 km, Muradiye ilçesine 14 km uzadağları yeır. Muradiye ile Çaldıran sınırını oluşturan Köy, engebeli bir yer yapısına sahiptir. Mahallenin dağlarının büyük bir kısmı taşlıktır ve bitki ördağların hepai de mahrum sayılır. Mahallenin taşlık olmayan yerlerinin yüzde doksan beşi tarım alanı olarak kullanılmaktadır. köy Bendimahi çayı kenarına kurulmuştur. Ancak bendimahi çayi yatağı derin olduğundan sulama suyu olarak kulanılamamaktadır. Mahallenin üç tarafı büyük dağlarla çevrilmiştir. Mahallenin Kuzeydoğusunda Roj dağı yer alırken doğusunda Uzunkol dagları bulunur. Mahallenin rakımı yaklaşık 1850 metredir. Burada yer alan uzunkol dağının yükseltisi -diğer adıyla milé diréj- 3800 metredir. Mahallede uzanan dagların hepsi kıvrım dağ özelliğine sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yıllık yağış miktarı ise 350 mm dolayındadır. Köy etrafı dağlarla çevrili bir oluk olduğu için kışları pek sert geçmez. Mahallede en düşük sıcaklıklar ise -35 dereceyi bulur. Bunun nedeni ise kışın bölgeyi etkisi altına alan sibirya yuksek basıncıdır. Kışları çevresindeki birçok köye göre iyi geçmesine rağmen köy, gene de soğuktur. Mahallede ekim ayından haziran ayının başlarına kadar don olayları görülmektedir. Bunun nedeni etkili olan gönderme rüzgarıdır. Bu rüzgarlar sıcaklığı sıcaklığı bayağı düşürmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 900
2000 547
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

ekonomisi genellikle hayvancılığa dayanmaktadır. Buğday ve arpa dışında pek tarımsal üretim yoktur. Gelir olarak daha çok inşaat sektöründe çalışan işçilere bağımlıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi yeni yapılmıştır. Ancak şebeke baştan savurma ve rant amaçlı yapıldığı için şu an kullanılamamaktadır. Mahallede kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]