Süleymanhacı, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sayfanın başlığı


Süleymanhacı
—  Köy  —
Karaman
Karaman
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Karaman
İlçe Merkez
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=265616
 - Toplam 913
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 338
İl plaka kodu 70
Posta kodu 70000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=265616
YerelNET sayfası

Süleymanhacı, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Süleymanhacı köyü Karaman ilçesinin bir köyüdür.Bu köy çok eski zamanlarda başka yerden gelip yerleşmiş bir köydür, bu köyde çok eskilerde çok zengin bir ağa varmış.Bu ağanın arazilerinin çok olması ve yardım edecek ailede başkada birinin bulunmaması nedeniyle ağa yanına çalışkan dürüst terbiyeli bir çırak almış bu çırağın adı ise Süleyman'mış, Ağa bu çırakla birkaç yıl beraber çalışmış, birkaç yıl sonra Ağa Hacca gitmeye karar vermiş ve Hacca gitmiş. Evde ağanın hanımı ile çırak kalmışlar, bir gün çırak tarladan döndüğünde ağanın hanımını börek yaparken görmüş, ağanın hanımına demişki; "Abla yaptığın böreklerden üçbeş tane yapta ağama sıcak sıcak götüreyim" demiş. hanımı ise "Süleyman sen benimle dalgamı geçiyorsun"ağan nerde biz nerdeyiz."demiş. Fakat çırak hanımını dinlemeden börekleri aldığı gibi çıkıp gitmiş ve börekleri soğutmadan ağasına götürmüş. Ağası börekleri sıcak sıcak yemiş, ve börekleri getirene bakıp "Bu benim çırak süleyman ama buraya nasıl geldi." diye düşünmeye başlamış."Herhalde hayal görüyorum" demiş. Ağa bir gün Mekke'de tavaf yaparken çırağını gene görmüş çok tuhafına gitmiş.Hac görevini bitirdikten sonra köye dönmüş ve olayı hanımına anlatmış hanımıda çırağının ağama börek götüreceğim dediğini fakat köyden ayrılmadığını söylemiş bunun üzerine ağa çırağı Süleyman'ın ermiş olduğuna karar vermiş. Köylüler ağa Hac'dan geldş,i diye ziyarete gelmeye başlamişlar ziyarete ağanın elini öpmeye gelen herkese, ağa karşısında duran çırağı Süleyman'ı göstererek "Ben hacı deyilim Süleyman hacı" diye çırağını gösterirmiş. Gelenlerde önceçırağının elini sonraada ağanın elini öperlermiş. Ağa ile Süleyman birlikte uzun yıllar beraber çalışmışlar.Ağa bir gün yaşlanmış ve ben ölürsem bu köyün adını SÜLEYMANHACI koyun diye vaasiyet etmiş.Ağa öldükten sonrada köyün adı SÜLEYMANHACI olarak kalmış. Oğuzların, Bozok kolundan Günhan Ata’ya bağlı Bayat Türkmenlerinin yerleştiği bir yerdir. Obanın beyi olan Süleyman Hacı’nın hatırası olarak Köye “Süleyman Hacı” ismi verilmiştir.Bölgenin en eski yerleşim yeridir. İlk Sınırları Kılbasan,Kazımkarabekir,Alibeyhüyüğü,İçeriçumra ve Karkındır.1804 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir.Önceleri Karaman Oğullarının talancısı (Akıncıları) olduğu Karaman Oğullarının dağılması ilede yerleşik hayata geçildiği bilinmektedir.Karamanlılara bağlılıkları vardır.Karaman köye 45 km,Çumraya 30 km dir.Buda gösteriyorki hala karaman oğullarına bağlı kaldıklarının bir ifadesidir.

     Kamil Gümüş
   Öğretmen

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaman merkezine 40 km uzaklıktadır.Acigöl Merkez ilçe sınırları içerisinde Süleymanhacı Köyü yakınındadır. Halk arasında bilinen diğer bir adı da, "Süleymanhacı Gölü"dür. Yüzölçümü 1.7 km olan gölün en derin yeri 4 m.; denizden yüksekliği de 987 m.'dir. Gölün çevresi, Karaman Valiliği'nce 1994 yılında ağaçlandırılmıştır.1985 yilardinda göl cekilmeye basladi ve 1991 yilinda tamamen cekilerek kurudu.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 899
2000 913
1997 1170

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Halit Akin
2004 - Halit Akın
1999 - Mehmet Çakıcı
1994 - Halil İbrahim Tek
1989 - Osman Özünal
1984 - Ibis Bayram (Koc)
1974 - Ismail Özünal
1970 - Ibis Bayram (Koc)
1968 - Sirik Hasan (Aslitürk)
1966 - Mevlüt Cakici
1964 - Hüseyin Tosun
1963 - Hüseyin Akin
19?? - Memis Ülker
19?? - Ramazan Yalcin
19?? - sait olmez
19?? - teyfik ozturk
19?? - Kadir Kaya
1950 - Osman Erhotamis
1946 - Hüseyin Akin
1938 - Hüseyin Akin

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve 1986 yilinda sabit telefon geldi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilk 1960 yilarinda yurtdisina isci olarak Memis Ülker, Hasan Hüseyin Ersahin, Ali Riza Yabici Almanyaya gitmis. Sonraki yilarda bir cok Insan Yurtdisina bilhassa Almanya, Fransa, Belcika ve Hollanda ülkelerine gitmistir.