Taşkale, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşkale Kasabası
Karaman'ın Türkiye'deki konumu
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 2.012[1]
Zaman dilimi [[UTC+3]] (UTC)
Alan kodu 338

Taşkale Karaman'a bağlı bir kasabadır. Önceleri Kızıllar olarak da anılmaktaydı. Bölge yerleşimi çok eskilere dayanmakla beraber[kaynak belirtilmeli] turistik Manazan Mağaraları, İncesu Mağarası ve Taştan Oyma Tahıl Ambarları bu kasabada bulunur. Kasaba bir vadinin içerisine kurulmuş olup, yerleşim bir yamacın üzerindedir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kökeninin bu kasabadan geldiği düşünülmektedir.[kaynak belirtilmeli] Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyu Konya, Karaman veya Aydın, Söke'den göçerek Makedonya'ya gelmişlerdir. Manastır Vilayeti'nin Debre-i Bala sancağının Kocacık nahiyesine yerleşen aile takriben 1830'larda Selanik'e göçmüştür.

Atatürk'ün anne tarafından soyu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı şekilde Atatürk'ün anne soyu da Anadolu'dan gelerek Rumeli'ye iskân edilen Yörük veya Türkmenlere dayanmaktadır. Anne tarafından dedesi Vodina sancağına bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar"dan göçerek Selanik yakınlarındaki "Lankaza"ya yerleşen, Sofuzade Feyzullah Ağa'dır. Yerleştikleri "Sarıgöl" bölgesi, Sofular lakabı ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Atatürk'ün anne soyu Konya Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da ‘Konyarlar’ şeklinde, Rumeli'deki diğer Yörük gruplarından farklı olarak bu adla anılan Yörüklerdendir.

Atatürk'ün soyu ile ilgili bir çalışma yaparak, amcası Kızıl Hafız Efendi'nin soyundan gelenlerin ellerindeki bazı bilgileri yayınlayan Burhan Göksel, Konyarların Konya-Karaman'dan Fatih Sultan Mehmet döneminde 1466 yılında Karamanoğulları ortadan kaldırıldıktan sonra Rumeli'ye göçürülerek iskân edildikleri belirtmektedir.

Zübeyde Hanım'ın anıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal'in anne soyundan dedesi Feyzullah Efendi, Selanik'e bir saat mesafede bulunan Lankaza'da çiftlik sahibi idi. Atatürk'ün ve Makbule Hanım'ın çocukluk anılarında bahsettikleri çiftlik burasıdır. Annesi Zübeyde Hanım, Feyzullah Efendi'nin üçüncü eşi olan Ayşe Hanım'dan olan tek kızı idi. Atatürk'ün beş kardeşi içinde en uzun ömürlüsü olan Makbule Hanım (1885-1956) anne soyları hakkında “annemden sık sık şunları dinlemişimdir” diyerek şu bilgileri vermektedir. “Bizim esas soyumuz Yörüktür. Buralara Konya-Karaman çevresinden gelmişiz. Büyükbabam Feyzullah Efendi’nin büyük amcası Konya’ya gitmiş, Mevlevi Dergâhı’na girmiş orada kalmış”

Atatürk hakkında önemli bir eseri bulunan Lord Kinross ise bu konuda kaynak göstermeden şöyle söylemektedir. “Zübeyde Hanım, Bulgar sınırının ötesindeki Slavlar kadar sarışındı; düzgün beyaz bir teni derin ama berrak açık mavi gözleri vardı. Ailesi Selanik’in batısında Arnavutluğa doğru, sert ve çıplak dağların geniş donuk sulara gömüldüğü göller yöresinden geliyordu. Burası Türklerin Makedonya’yı ve Teselya’yı almalarından sonra Anadolu’nun göbeğinden gelen köylülerin yerleştikleri yerdi. Bu yüzden Zübeyde Hanım, damarlarındaki ilk göçebe Türk kabilelerinin torunları olan ve hâlâ Toros dağlarında özgür yaşayışlarını sürdüren sarışın Yörüklerin kanını taşıdığını düşünmekten hoşlanırdı.”

Kültür Bakanlığı tarafından I. Derece Sit alanı ilan edilerek "korunma­sı gerekli kültür mirası" kabul edilen beldemiz Turizm Bakanlığı'nca da "turizm beldesi" kapsamına alınmıştır. Bu iki bakanlığımız beldemizin bu ıkı özelliği ile birlikte 'Atamızın ata yurdu", olma unvanını da kazanan bel­demize gerekli alt yapı yatırımlarını hızlandırması gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Güler Ali, Yrd. Doç. Dr, Hemşehrimiz Atatürk, Karaman 2000
  • Gökbilgin T., Rumeli'de Türkler ve Yürükler, Tartarlar ve Evlad-ı Fatihan, İstanbul, 1957, 1- 342s
  • Göksel B., Atatürk'ün Soy Kütüğü Üzerine Bir Çalışma, s.6
  • Ali Kılıç, Atatürk'ün Hassasiyetleri, Sel Yayınları, İstanbul, 1955, s.7
  • Araslı A., "Ata'nın Soy Kütüğü", Milliyet, 10 Kasım 1993
  • Şapolyo E. B., Kemal Atatürk ve Milli Mücadele tarihi, 3. Baskı, İstanbul, 1958
  • Kınross L., Atatürk, s. 11

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.yerelnet.org.tr/belediyeler/belediye.php?belediyeid=128223
  2. ^ https://www.google.com.tr/search?q=ta%C5%9Fkale+postakodu&rlz=1C1GKLB_enUS754US754&oq=ta%C5%9Fkale+postakodu&aqs=chrome..69i57.4398j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8