İhsaniye, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İhsaniye
Karaman
Karaman
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.110 m (3.640 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 496
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0338
Posta kodu 70000

İhsaniye, Karaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1900 yıllarının başında kurulmuştur.Yörüklerin yerleşmesi sonucu köy oluşmuşdur. Oğuzların, Yıldızhan Ata’ya bağlı Avşar boyları yörüklerin yerleştiği bir köydür. Menemenci obası yörükleri Gelendi hanı civarına yerleşerek, konar-göçer hayattan yerleşik hayata geçtiler 1925 yılında Köye İsim verilirken buraya “İhsaniye” adı verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük olan köylüler hâlen göçebe hayatın etkisindedir.yaz dönemlerinde yayla olarak adlandırılan güney yaylaları,ayı gölü,yellibel,eminemuharı,kale gibi yüksek yerlere göçetmektedir.Bu yerlerde keçe çadırlar kurularak yaşam devam ettirilmektedir. Yemek;Aş olarak adlandırılan yerel yemek en beğenilen lezzetler arasında yer almaktadır.Dövme buğdayın haşlanarak pişirilmesi üzerine kavurma eklenmesiyle yenir.

TARİHİ DOKU İHSANİYE (GELENDİ) HANI: Karaman merkez Bucakkışla Nahiyesi’ne bağlı İhsaniye köyü hudutları içindedir. Karamanoğulları dönemine ait olduğu sanılmaktadır. Han uzunlamasına dört kemer üzerine oturtulmuştur. Karaman İhsaniye Köyü’nün 1 km. güneydoğusunda bulunan Gelindi Hanı’nın yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla da Karamanoğulları döneminde, XIV.-XV. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Han dikdörtgen planlı olup, içerisi birbirlerine ve duvarlara kemerlerle bağlı iki sıra halindeki ikişer sütunla üç bölüme ayrılmıştır. Duvar kenarlarında her iki yanda da dörder hücre bulunmaktadır. Hanın girişi basit, yuvarlak kemerlidir. Hanın yapımında kesme taş ve moloz taş kullanılmaktadır. Günümüze harap bir durumda gelebilmiştir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün üst kısmında yer alan ve YELLİBEL olarak adlandırılan yaylada yükseklik 1925 m2 dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 496
1997 482

Son yıllarda köyde kiraz yetiştiriciliği önem kazanmaktadır.Kiraz Yetiştiriciliğinde Belirgin bir şekilde Yatırımlar Mevcuttur. 5-10 Yıllık Yatırım Planı Çevçevesinde 100 Ton/Yıl İhracata Uygun Kiraz Kapasitesi amaçlanmaktadır. Köy Kiraz Ceviz gibi yaş ve kuru Meyve Yetiştiriciliğinde Ciddi rakamlara ulaşması halinde Örgütlenip (Kooperatif) Ürettiği Tarım Ürünlerine daha Uygun pazarlar oluşturmayı hedeflemektedir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaman merkezine 72 km uzaklıktadır. Karaman'dan sırasıyla Bucakkışla, Aşağı akın, Yukarı Akın ve İhsaniye'ye ulaşılmaktadır. Yol asfalttır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]