Medreselik, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Medreselik (Yeni Köy)
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 174
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0338
Posta kodu 70000

Medreselik, Karaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy 1900'lü yılların başında göçebe yaşayan bazı yörüklerin yerleşmesiyle birlikte bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Ancak köy Osmanlı Devleti zamanında ticaret yollarına yakın olması nedeniyle köye yakın bir yerde "han" mevcuttur. Yakın tarih itibarıyla söylenebilecekler bunlar olmakla birlikte Roman imparatorluğu zamanında köyde yerleşim mevcut olup şu anda kullanılamayacak halde olan bir kalesi ve o yıllarda meydana gelen bir deprem sırasında yıkılmış olan bir kilisesi vardır. Ancak yıkılan kilisenin duvarlar malzemelerini köylüler bahçe ve evlerinin inşaatında kullandukları için ve geriye kalan kilise parçalarının üzerini toprak kapladığı için kiliseye ilişkin çok fazla görecek bir şey yoktur. Köy ve etrafında birçok in tabir edilen tünel vb oyuklar mevcuttur. Ayrıca köy ve etrafında köyün meraklı define avcıları tarafından birçok mezar bulunmuş bu mezarlardan genellikle parasal değeri düşük veya olmayan ev eşyaları bulunmuştur. Ancak bazı kişilerin Roma dönemine ait para bulduğu nadiren de olsa altın bulanların olduğu rivayet edilmektedir. Köyde bölgesinde şiddetli kar yağışı ve fırtına görülmekle beraber her kış yollar kapanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Yemekleri pirzola, kavurma ve arabaşı çorbasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaman merkezine 30 km uzaklıktadır. Sertavul geçidine çok yakındır. Rakım 1650 civarındadır. Köy dağın eteklerine kurulu olduğu için güneş geç saatlerde doğmaktadır. Köyde düzlük alan çok azdır. Evler kerpiçten yapılmaktadır.Köyün yüksek noktalarında ağaç yetişmemektedir bunun yerine ancak bazı çalılık türleri mevcuttur. Köyün yakın yerlerinde bulunan ağaçlık alanlar hem yerden çıkan taze suyu ile hem de çam ağaçlarının içinde olması nedeniyle piknik yapmak için ideal mekanlardan birisidir. Ancak kasap ve manav mevcut olmadığı için gelen kişilerin yiyecek ve içeceklerini de beraberinde getirmeleri ve araçları olmadan gelmemeleri gerekmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları yaşam zor olmakla beraber köyün iklim şartlarına uyum sağlamış insanlar mevcuttur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 111
2009 50 civarındadır.
2000 174
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday nohut ve mercimek ile elma yetiştirmektedir. ancak köylüler tarafından ihtiyaç amaçlı sebze ve meyve de yetiştirilmektedir. yerli domates olarak tabir edilen domatesin en lezzetli olduğu yer bu köydür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ama faaliyette değildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]