Değirmenbaşı, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Değirmenbaşı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 97
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0338
Posta kodu 70000

Değirmenbaşı (eski adı Ebrişim[1]), Karaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Değirmenbaşı köyü tarihte tek isim olarak değirmenbaşı köyü geçmiştir.Ancak halk arasında ve çevre köylerede erbişim olarak bilinmektedir.Erbişim aslında İbrişim anlamına gelen ipek ten gelmektedir.Bu erbiişim in anlamıda köyün olduğu yerin sahibi olan ihtiyar bir nene'nin ipek kozası ürettiği aynı zamanda ipek ürettiğinden bu kadının ismini alarak erbişim denilmiştir.Hiçbir zaman tarihe ve kayıtlara erbişim geçmemiştir.Değirmenbaşı olarak isim konmasının nedeni de güney doğusunda bulunan medreselik köyünün batısından gelen volağad deresinden gelip Değirmenbaşı Köyünün doğusundan geçen Kocadere eski yıllarda çok su aktığı ve çay kenarında fazla tarım arazisi olmadığından su kaybının az olduğu için bu çay üzerine yaklaşık 10 kadar un değirmenin yapılıp yıkıldığı ve bu değirmenlerin köy hudutlarında kaldığı için değirmenbaşı olarak ismini almıştır.Kocadere köyün kuzeyinde,köyün batısından geçen Kurt deresi ile birleserek kış aylarında Karaman ovasına akan Deliçayı oluşturmaktadır.1944 yılına kadar Mersin ili mut ilçesine bağlı köy olarak kalmış ve 1944 yılın da Konya ili Karaman ilçesine bağlanmıştır.1989 yılında Karaman'ın il olması ile Merkeze bağlı Köy olmuştur. Yakup Kenan METİN

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaman merkezine 30 km uzaklıktadır.Köyün güneyinde toroslara bağlı olan 1650m.rakımlı Karga dağı bulunmaktadır.Köyde arpa,buğday,nohut ve mercimek gibi tahıl ürünlerinin yanı sıra Elma ve üzüm yetişmektedir.köy orman köyü olup karaçamı ençok olan köydür.Karaçamın yanın da ardıç ve Orman İşletmesince ekilen kızıl çamda mevcuttur.Köyün doğusundan akan volagat deresinin devamı olan koacadere Haziran ayının sununa kadar su aktığı,Haziran ayından sonra derede suyun kısım kısım kuruduğu, ancak köy hudutlarında kocadernin yatagının kenarından kaynayan SOĞUKPINAR'ın suyu yaz ve kış eksilmeden akan suyu komşu köy olan Kozlubucak köyünün arazilerini sulamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 10
2000 97
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2 Haziran 1968 Mahalli Seçimler Sonuçları. Devlet İstatistik Enstitüsü. 1969. s. 31.