Gülkaya, Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gülkaya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karaman
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 644
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0338
Posta kodu 70000

Gülkaya, Karaman ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Ağindir. Taşkale Ağin ile karıştırmamak için Gödet Ağini de denir. Köy sınırları içerisinde çok eskiden beri yerleşim olduğunu belgeleyen birçok ören yeri vardır. Kuzfinerek, Güneyfinerek mevkilerinde Taşkale Manazan Mağaralarında olduğu gibi insan eli ile oluşturulan mağaralar vardır. Aynı yerleşim şekli Kale, Eski köy de bulunan Asar Mağarasında, eski köyün karşısında bulunanan kayalarda da görülmektedir. Kuzfinerek mevkiinde ayrıca yerleşim yerlerinin temelleri ve ev kalıntıları 1960 lı yılarda meydana gelen sellerden sonra ortaya çıkmıştır. Tozlu, Kuduzoluk mevkilerinde de bazı yerleşim yeri kalıntıları ve mezarlar vardır. Gülkaya Köyü aynı zamanda tarihi bir yolun üzerindedir. Köy yaylasında "Kağnı Taş Kestiği" denilen bir yer vardır. Burada kağnıların bu yolu kullanmaları sonucu taş zeminde oluşan kağnı tekeri izleri halen durmaktadır. Ayrıca Böğürtlen mevkiinde eski köy kalıntılarının bulunduğu söylenmektedir. Söylentiye göre poyraza açık olan Böğürtlen'deki köyde yaşayanlar buranın sovuğuna dayanamamış ve eski köye göç etmişler. Burada uzun yıllar oturulmuş, 1980 li yıllarda burası terkedilerek şimdiki köyün bulunduğu yere taşınılmıştır. Karaman ve köyleri ile ilgili olarak kendi çapında araştırmalar yapan ve kitaplar yayınlayan Durmuş Ali Gülcan'ın bir kitabında, "Kutlubeğ" denilen mevkide de yerleşim yeri kalıntılarınn bulunduğu ve buraya Kutlu Bey adında bir Türk Beyinin obası ile birlikte yerleşmiş olduğu belirtilmiktedir. Savaş yıllarında azalan nüfus, Cumhuriyet Devrinde tüm Türkiye'de olduğu gibi artmaya başlamıştır. Köy, Karaman dışında başka yerlere göç vermemiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bu nedenle tarım ve hayvancılık köyün kültürünü etkilemiştir. Anadolu'da yaygın olan gelenek ve görenekler aynen burada da etkisini gösterir. Örneğin kışın düzenlenen saya etkinliği gibi. Ayrıca köy gençleri düğünlerde Efe, Arap vb. kişilikler oluşturarak doğaçlamaya dayalı tiyatral etkinlikler düzenler. Kış günlerinde "arabaşı" yemeği yapılır ve akrabalar, komşular ve dostlar davet edilir. Gençlerin kendi aralarında, yine kış gecelerinin eğlencelerinden pişmaniye çekme ayrı bir etkinliktir. Ancak son yıllarda TV'lerin her eve girmesi nedeniyle bu eğlenceler sekteye uğramıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaman merkezine 27 km uzaklıktadır. Karaman-Mara Yolunun Urgan Mahallesinden sonra Başharman'a gelinir. Başharman Köyü içinden Gülkaya Köyüne ulaşılır. Yol asfalt olup, Başharman içi ve Gelinuçtu mevkinden köye kadar olan 3–4 km haricinde nispeten düzdür. Köy, Gödet Barajını besleyen derenin içinden geçtiği, yer yer daralan bir vadi içindedir. Bu vadi içerisinde ilginç kaya oluşumları vardır. Köyün güneyinde bulunan yaylada koyak denilen ve Toroslarda görülen çöküntüler bulunmakta ve buralar köy halkı tarafından, tarım ve hayvancılıkta yararlanılmaktadır. Köyün kuzey taraflarında, erozyon sonucu oluşan ve köy halkının "Çaylar" dediği doğal oluşumlar bulunmaktadır. Akpınar Köyü ile sınır oluşturan ve Özellikle bahar aylarında çok yukarıdan damlayan suların çıkardığı seslerden dolayı "Şapur Şupur" adı verilen mevkide bulunan doğal köprü görülmeye değerdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 644
1997 599

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kısıtlı imkânlarla tahıl yetiştirilmektedir. Köyün içinde bulunduğu vadi içerisinde ve birkaç sınırlı alanda bahçecilik yapılmaktadır. Son yıllarda azalmasına rağmen koyun ve keçi yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, 5 sınıflı ilköğretim okulu vardır. 5. sınıfı bitiren öğrenciler Karaman Vali Hakkı Teke piyoda eğitim ve öğretimlerini sürdürmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi var ve hizmete devam etmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]