İçeriğe atla

Süleyman Seçik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süleyman Seçik
Doğum3 Ocak 1970
Eğirdir, Isparta
MeslekYönetmen

Süleyman Seçik (d. 3 Ocak 1970, Eğirdir, Isparta) Türk film yönetmeni.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ege Üniversitesi Tekstil Meslek Yüksekokulundan 1992'de mezun oldu. Bir süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdikten sonra hayalinin peşinden gidip, 2002'de Show TV için çekilen Hayat Bilgisi dizisinin reji kadrosuna girdi. 137 bölüm boyunca bu dizide reji asistanlığı yaptıktan sonra başrollerini Tamer Karadağlı ve Deniz Uğur'un paylaştığı Hayatım Sana Feda dizisinde 1. asistan oldu. Uy Başuma Gelenler, Affedilmeyen gibi birçok dizinin reji ekibinde görev yaptı.

2007'de TRT 1 için çekilen Gönül Salıncağı dizisi ile yardımcı yönetmenliğe başladı. Yine TRT için, Avşar Film tarafından çekilen Süper Babaanne dizisinde yönetmen Temel Gürsu'nun yardımcılığını yaptı. Bu projenin ardından Kaybolan Yıllar, Adanalı ve Türk Malı gibi başarılı yapımlarda bir yandan yönetmen yardımcılığı yaparken öte yandan 2. yönetmenlik görevini de üstlendi.

2011 yılında ise sektöre birçok yeni yüz kazandıran Pis Yedili dizisi ile yönetmenliğe terfi etti. Buradaki başarısı ile Antalya İsmail Cem Televizyon Ödülleri'nde hem kendisi En İyi Komedi Dizisi Yönetmen Adayı oldu,[1] hem de dizi En İyi Gençlik Dizisi dalında adaylık aldı. Ayrıca dizinin oyuncularından Burak Alkaş'a Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı, Asuman Dabak'a da Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adaylığı getirdi. Bu projenin ardından da FOX için çekilen ve Mehmet Al Erbil, Levent Üzümcü, Çiçek Dilligil, Gamze Karaman, Nurseli İdiz, Uraz Kaygılaroğlu gibi birçok ismin yer aldığı Harem[2] dizisinde yönetmenlik yaptı. Bir önceki yıl elde ettiği başarıyı burada da tekrarlayan Seçik, 2013 yılında da Antalya İsmail Cem Televizyon Ödülleri'nde Komedi Dizisi En İyi Yönetmen adaylığı elde etti.[3]

Harem dizisi bittikten sonra Bülent Emrah Parlak, Burak Kut ve Gözde Kansu'nun baş rollerinde olduğu Ankara'nın Dikmen'i dizisini çekti.

Şafak Sezer'in 2014-2015 yılları arasında TRT 1'de yayımlanan Şimdi Onlar Düşünsün adlı komedi dizisinde çalıştı. Sonrasında Gani Müjde'nin yönettiği Geym Of Bizans'ta 2. yönetmenlik yaptı, hemen ardından BKM ile TV8 için çekilen televizyon filmi Seviyorum Ama Arkadaşça ve Bloom Medya'nın yapımcısı olduğu FOX için çekilen Kız Babası adlı TV filmlerini yönetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2012 Antalya Televizyon Ödülleri". 26 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Harem Dizisi". 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "2013 Antalya Televizyon Ödülleri". 26 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.