Pis Yedili (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pis Yedili
Pis yedili.png
Format Televizyon dizisi
Tür Gençlik, komedi
Yaratan Gani Müjde
Tufan Karaköse
Geliştiren Özlem Aybek
Senarist Tufan Karaköse
Gani Müjde
Yönetmen Süleyman Çelik (1-26)
Kartal Çidamlı (27-90)
Osman Taşçı (91-105)
Oyuncular Ayşegül Aldinç
Turan Özdemir
Asuman Dabak
İlkay Akdağlı
Eda Ece
Melis Babadağ
Burak Alkaş
Halil Babür
Hazal Şenel
Bükre Atala
Ahmet Yıldırım
Harun Kolçak
Kadir Doğulu
Ceren Soylu
Sezer Arıçay
Ümit İbrahim Kantarcılar
Barış Akan
Ümit Erlim
Güneş Zavrak
Ecem Karavus
Nevzat Çiftçi
Melih Selçuk
Yunus Destebaşı
Sinem Kobal
Merve Boluğur
Çağlar Sayın
Özge Dolay
Serpil Koparan
Senay Kösem
Yusuf Atala
Yeşim Tomay
Binnur Işık
Temmuz Yıldız
Bertan Asllani
Ercan Bostancıoğlu
Vahdet Çakar
Hanife Şahin
Nevzat Çiftçi
Uraz Kaygılaroğlu
Murat Arkın
Şebnem Schaffer
Sanem Çelik
Açılış müziği Hiç Bitmez Bu Masal (Kolpa)
Bitiş müziği Hey Pardon (TNK)
Gurur Benim Neyime (Kolpa) Dombra (Uğur Işılak)
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Mekân Doğa Koleji (Ataşehir, İstanbul)
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi Tükenmezkalem Film
Yayın bilgileri
Kanal Show TV
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 25 Ekim 2011 – 24 Haziran 2014
Durumu Sona erdi

Pis Yedili, Show TV'de 25 Ekim 2011 tarihinde başlayıp 24 Haziran 2014'te sona eren Türk gençlik komedi dizisi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Pis Yedili, okudukları lisede yangın çıktığı için açıkta kalır. Filiz hanım, onları özel bir liseye yerleştirir. Ama sınıf arkadaşları onları hiç sevmez ve onlara "varoş" diye hitap etmeye başlar. Kolejin başarıya endeksli sistemine sıkı sıkıya sahip çıkan müdiresi Esma Sultan bu öğrencilerin lisenin not ortalamasını düşüreceği endişesiyle onları istemese de, altın kalpli müdür yardımcısı Hasan Paşa'nın ve Filiz hanımın destekleri ile bu yedi öğrencinin hayatında yeni okullarında yepyeni bir yaşam başlar[1]. 2012-2013 sezonunda Show TV'nin maddi sıkıntıları nedeniyle dizi sık sık ara vermiştir. Dizi, 3. sezonunda da sık sık gün değiştirmesinden dolayı reyting kaybına uğramış ve ara vermiştir. Pis Yedili 10 Haziran 2014'te geri döndü.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Hakkında
Ayşegül Aldinç Esma Sultan Asıl adı Esma Mısıroğlu'dur. Okulun müdüresidir. Pis Yedili'yi okulda istemez. Eskiden okulun sahibi Nedim Bey'i sevmiştir fakat artık Dizel'den Hoşlanır. Evlenemediği için her evleneni kıskanmaktadır. Dizel'le evlenmeye karar vermişlerdir ama Dizel nikah masasında onu terk etmiştir.
Asuman Dabak Songül Okulun hizmetlisidir. Ayrıca Karabiber'in annesidir. Hasan Paşa ile evlidir.
Turan Özdemir Hasan Paşa Okulun yardımsever müdür yardımcısıdır. Songül ile evlidir.
Melih Selçuk Rüzgar Kıratlı Sessiz sakin bir kişiliktir. Sürekli kulaklıkla kendi benliğini dinlemektedir. Pis yediliye sonradan girmiştir. Cimbom'a aşıktır.
Eda Ece Cimbom Asıl adı Günçiçek Seymen. Galatasaraylı olduğu için ve adı-soyadının ilk harfleri GS olduğu için arkadaşları ona Cimbom der. Annesi tarafından zorla Fatih'le nişanlanmıştır. Güney duyunca onu ve pis yediliyi bırakıp kaçmıştır. Güney'i unutmaya çalışmaktadır. Günçiçek nişanı atmıştır. Fatih bunu duyunca Günçiçeği kandırarak bayıltıp kaçırmıştır. Pis yedili onu Rüzgar ile kurtarmaya gitmiştir. Sonra Fatih silahını çekip Rüzgar'ı vurmuştur. Rüzgar'a aşık olmaya başlamıştır.
Bükre Atala Karabiber Asıl adı Sevil Öztürk'tür. Kız olmasına rağmen erkek gibidir, kavgacıdır. 25.bölümde Mert'e aşık olmuştur. Mert'le çıkıyorlardır.
Halil İbrahim Babür Trafo Asıl adı Mert Karatütün'dür. Pis Yedili'nin en asabi üyesidir. Annesi ile babası kan davasına kurban gitmiştir. Dedesiyle birlikte yaşamaktadır.Gülcanla sözlüydü ama 56.bölümde ayrıldılar. Herkese atarlanır. Sevil'e bir türlü açılamamış. En sonunda 72. bölümde sevgisini açıklamıştır.Songül ile araları hiç iyi değildir.Sevil'e aşıktır ve sevgilidirler.
Hazal Şenel Salça Asıl adı Neşe Babacan'dır. Pis Yedili'nin dedikoducu üyesidir. Cimbom ve Karabiber onun en iyi arkadaşlarıdır. Dedikoduda bir numaradır. Can'la ilişkileri vardır. 46. bölümde ilişkileri ortaya çıkmıştır. 51. bölümde ilişkileri bitmiştir. Can'ı hala sevmektedir.64.bölümde Can ile tekrar çıkmaya başlamıştır. 65. bölümde ayrılmıştır. Bertana aşıktır 94.bölümde Bertan ile sevgili olmaya başlamıştır.
Ahmet Yıldırım PC Asıl adı Peker Canaydın'dır. Albino hastasıdır. Ayrıca bilgisayar ile çok yakından ilgilenir. Bu yüzden arkadaşları ona PC der. Profesyonel bir hackerdır. Beril'e aşıktır.
Sezer Arıçay Furkan Arıcı İkoncanlar'ın lideridir. Pis Yedililerden nefret eder. Elçin'e deliler gibi aşıktır. Şımarıktır. Elçin'i hala seviyordur.
Melis Babadağ Elçin Paksoy Zengindir, züppe değildir. Okulun başkanıdır. Güneyin kuzeni Ceyhuna aşık olmuştur. Zeynep'ten nefret eder. Zeynep yüzünden Ceyhunla kısa süre ayrı kalmışlardır ama çok zaman geçmeden barışmışlardır.
Güneş Zavrak Dilkopat Asıl adı Damla Tezcan'dır. Tipik zengin kızıdır. Sürekli Melis,Beril,Elçin ve Alice'le takılır. Eskiden Trafo'aya aşıktı. Ancak şu an Etkin'le çıkıyorlardır. Şımarık havalı sürekli cep telefonuyla ilgilenen bir kızdır.
Ümit Erlim Zeki İkoncanlar'ın aptalıdır. Bu yüzden Orço ile çok iyi anlaşır. Furkan ve Etkin'le takılır.
Ecem Karavus Alice Karadağ Babası Türk annesi Yunan olan sarışın kız Alice Dilkopat, Beril, Melis ve Elçin ile takılmaktadır. Alice'e hayran olan Orço, Alice`i tavlamak için türlü türlü şeyler yapar. Ama her seferinde başarısız olur. Orço'dan nefret ediyordur. Temmuz'dan hoşlanıyordur.
Ceren Soylu Oya Bilir Okulun Biyoloji hocasıdır. Bütün erkeklerin kendi peşinde koştuğunu sanır ama kendisi erkeklerin peşinde koşar. Erkeklerin ufak bir hareketlerini gördüğü zaman yanlış bir şey olacağını sanır ve "Öyle yapacağını sanıyorsan avucumu yalarsın." diye avucunu gösterir. Halil Sezai'ye hem aşıktır hemde nefret ediyordur.
Harun Kolçak Hurşit Van Beethoven Okulun müzik hocasıdır. Askerde kulağının dibinde bateri çalındığı için sağırdır. Fakat öğrencilerine kulağının dibinde bomba patladığı için sağır olduğunu söyler. Sağır olmasından dolayı önemli bir şey duyunca yangın tatbikatı olduğunu sanır.
Yusuf Atala Kemal Samyeli Güney ve Gülcan'ın babasıdır. Ceza evinden çıkmış, artık geride kalmış yılları çocuklarıyla geçirerek telafi etmeye çalışmaktadır.
Serpil Koparan Gülseren Samyeli Güney ve Gülcan'ın annesidir. Kendi halinde, kocası cezaevinde iken çocuklarını bin bir zorlukla, evlere temizliğe giderek büyütmüştür. Günçiçek'ten ziyade Elçin'i sevmektedir. Tekirdağ'a taşınmışlardır.
Senay Kösem Çiçek Seymen Günçiçekin annesidir.Kızının zengin kocayla evlenmesini ister.Güneyi sevmez.
Ümit Kantarcılar Ceyhun Güney'in kuzenidir. İzmir'den İstanbul'a yatay geçiş yapmıştır. Güneylerin evinde kalıyordur. Elçin ile çıkmaktadır ve ona aşıktır. Zeynep'ten nefret etmektedir. Zeynep yüzünden Elçin ile ayrılmışlardır.Sonra Elçin'le barışmışlardır.
Nevzat Çiftçi Dizel Pis Yedili'nin takıldığı Dizel Cafe'nin işletmecisidir, Pis Yedili ne zaman dara düşse yardımlarına koşar. Esma Sultan, kendisine aşıktır. Kaybetmemek için elinden geleni yapar. O da Esma Sultan'ı seviyordur. Esma Sultan'la evlenmeye karar vermiştir ama Esma'yı nikah masasında terk etmiştir.
Müge Bayramoğlu Beril Dilkopat'ın melakelerinden biridir. Hep Dilkopat'ın yanlış söylediği sözlerini düzeltir. Dilkopat ona Türk Dil Kurusu der. Peker'e aşıktır.
Eylül Su Sapan Melis Dilkopat'ın melakelerinin aptalıdır. Ona herhangi bir şeyi sorulduğunda "Muhattabım değil" diye cevap verir.
İlkay Akdağlı Halil Sezai Çokyaşa Okulun edebiyat hocasıdır. Her konuşmasını kitap okur gibi söyler. Dilkopat(Damla), Melis, ve Beril'in onun adına Oya Bilir'e hep buluşma mesajı atmalarından dolayı Oya Bilir'in gittiği yerde Halil Sezai'nin gelmediğini görünce kafasından aşağı hep sıcak çay ve su dökmüştür. Oya Bilir'den korkuyordur.
Kadir Doğulu Güney Samyeli Babası küçüklüğünden beri hapistedir.Hapishanenin her tarafını gezdiği için ona bayrampaşalı derler.

Günçiçeği terk edip gitmiştir.

Burak Alkaş Orço Asıl adı Orçun Çolak'tır. Adı ve soyadının ilk iki harfinden dolayı ona Orço derler. Anneanesiyle birlikte yaşar. Şakacıdır. Orço'ya Trafo "Turşu",Paşa "Gereksiz" der. İki lafından biri "Haybi" dir. Bir ortama girince hep "Kamiller" der, bazende "Orço iki "O" ile"der. Biraz salak olduğundan Zeki ile takılır. Alice'ye deliler gibi aşıktır. Alice'in yanına gidince uzatarak " Aliiiice Calimero" der. Alice'de buna sinirlenip "Calimero değil Calimera" der. Sapıktır. Alice için türlü türlü numaralar yapar. Ama Alice Orço'dan nefret ettiğinden bu numaralara kanmaz. Saçının ön tarafı hep dikiktir ve hep kısa pantolon giyer. Milano'da amcası olduğunu her fırsatta söyler ama kimse ona inanmaz. Aslında gerçekten Milano'da amcası vardır ama tımarhanenin Milano koğuşundadır.Temmuz'a gıcık olur
Bertan Aslani Bertan Makedonya'dan okula yeni gelmiştir. O da artık pis yediliden biri olmuştur. İlk geldiği zamanlar Cimbom'dan hoşlanıyordu fakat şimdi Salça'ya aşıktır. Salçada Bertan'ı sevmektedir. Daha birbirlerine açılamamışlardır. 94. bölümde Neşe ile sevgili olmuştur.
Temmuz Uğur Yıldız Temmuz Esma Sultan'ın yeğenidir. İkoncanlara gıcıktır. Alice'den hoşlanmaktadır.
Merve Boluğur Sinem Günçiçek`in kuzenidir.Pis Yedili`den hoşlanmaktadır.İkocanlara gıcıktır.
İnci Türkay Türkan Dilkopat`ın annesidir.Pis yedili ile ikocanların barışmasını ister.Etkin`i çok sever.
Mustafa Ceceli Yavuz Trafo`nun kardeşidir.İkocanlarıda pis yediliyide çok sever.Alice ve Dilkopat ile takılır.

Diziden ayrılan oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular Rolü Ayrıldığı bölüm
1.Yeşim Tomay Gülcan 22
2.Özge Özberk Filiz 39
3.Murat Arlın Murat 39
4.Hande Katipoğlu Nevriye 55
5.Ercan Bostancıoğlu Eser 55
6.Harun Kolçak Hurşit Van Beethoven 55
7.Barış Akan Ferit 69
8.Vahdet Çakar Nedim 69
9.Uraz Kaygılaroğlu Can 70
10.Kadir Doğulu Güney 71
11.Serpil Koparan Gülseren 78
12.Binnur Işık Gülcan 2 78
13.Yusuf Atala Kemal 78
14.Nevzat Çiftçi Dizel 85
15.Özge Dolay Zeynep 98
16.Çağlar Sayın Fatih 98

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Başlangıç Bitiş Bölüm sayısı Bölüm aralığı TV Sezonu Kanal
1.Sezon 25 Ekim 2011 22 Haziran 2012 35 1-35 2011-2012 Show TV
2.Sezon 5 Eylül 2012 26 Haziran 2013 35 36-70 2012-2013 Show TV
3.Sezon 3 Temmuz 2013 22 Temmuz 2014 35 71-105 2013-2014 Show TV

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pis Yedili". http://www.showtvnet.com/dizi/pis-yedili/. Erişim tarihi: 2 Kasım 2011.