Süleyman Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.19, 19 Eylül 2016 tarihli sürüm (→‎Kaynakça: düzeltme AWB ile)
Süleyman Karaman

1956 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesi Alaçayır köyünde doğan Süleyman Karaman, ilkokulu Erzincan’da, lise öğrenimini İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu. 1981 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını “Üstün Başarı” ile  tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanını aldı.

1979-81 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde motor, traktör ve ziraat makineleri konusunda prototip çalışmaları, iyileştirme faaliyetleri ve uygunluk testlerinin yapılmasında görev aldı. Vatani görevini 1983 yılında tamamlayan Karaman, 1984 yılına kadar doktora çalışmalarının yanı sıra aynı fakültede Araştırma Görevlisi olarak Teknik resim ve Makine Bilgisi dersleri verdi.

1984-1994 yılları arasında otomotiv yan sanayinde sırasıyla İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Bu dönemde otomotiv ana sanayi ile birlikte yeni konsept araçların geliştirilmesinde görev aldı. Bununla birlikte, otomotiv ana sanayinde kullanılan fren donanımları, kompresör, guvernör gibi ithal edilen otomotiv yedek parçalarının yerlileştirilmesi çalışmalarında bulundu. Karaman’ın bu başarısı, Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı tarafından çalıştığı firma ile birlikte “Yerlileştirmede En İyi Firma Ödülü” ile taçlandırıldı. Ayrıca, söz konusu yedek parçalar Avrupa’da otomotiv sanayi fuarlarında sergilendi.

1994 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Karaman, İstanbul toplu ulaşımında kullanılan modern otobüslerin İstanbullulara kazandırılmasında görev aldı. Toplu ulaşımda ilk elektronik bilet sistemi olan AKBİL uygulamalarının başlatılması ve geliştirilmesine katkıda bulundu. Modern ve şeffaf otobüs duraklarının İstanbul’a kazandırılmasında aktif rol oynadı. Otobüslerde başlattığı reklam uygulamalarıyla işletmenin gelirlerinin artırılmasına katkı verdi. Hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik olarak, mevcut otobüslerin doğalgaza dönüştürülmesi ve EURO 2 otobüslerinin İstanbul’a getirilmesinde aktif görev aldı. İlk defa engelliler için özel olarak tasarlanmış alçak tabanlı otobüslerin toplu ulaşıma kazandırılmasında ve sosyal bir proje olan kayıp ilanlarının yer aldığı otobüslerin sefere konulmasında önemli rol oynadı.

Aynı dönemde, Avrupa ve Amerika’da çeşitli konularda  çalışmalarda bulunan Karaman, Toplam Kalite Yönetimi, Sürekli Gelişim, Sinerjik Yönetim konulu seminerlere katkı verdi. Düzenlenmesinde aktif görev aldığı I. ve II. Uluslararası Ulaşım Sempozyumlarında toplu ulaşımla ilgili bildiriler sundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşları olan İSFALT, İSBAK, İSTON, İSMER ve BELTUR’da da etkin görev alan Karaman, İstanbul’un ağaçlandırılması ve sinyalizasyon çalışmalarına katkı sağladı.

Süleyman Karaman, İETT’ de göreve devam ederken 31Aralık 2002 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Hükümetimizin 2003 yılından itibaren Demiryolu Sektörünü devlet politikası olarak kabul etmesiyle birlikte; Yüksek Hızlı Tren projeleri başta olmak üzere 100’ü aşkın önemli demiryolu projesinin başarıyla hayata geçirilmesinde önemli katkı sağlayan isim oldu.

Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul yüksek hızlı tren hatlarının yapımında ve işletilmesinde,

Ankara- Sivas, Ankara-Bursa ve Ankara-İzmir YHT hatlarının inşasında,

Sivas-Erzincan Hızlı Tren projesinin başlanmasında,

Asrın projesi Marmaray’ın başarıyla işletilmesinde,

Özgün kent içi raylı sistem toplu taşıma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında,

İzmir’de Egeray (İZBAN) projesinin inşasının tamamlanması ve işletilmesinde,

Ankara’da Başkentray ve Gaziantep’te Gaziray projelerinin başlatılmasında,

Milli Tren ve Milli Sinyalizasyon projelerinde,

Demiryollarında yerli sanayinin gelişmesinde,

Türkiye’de ilk hızlı tren makas, travers ve ray bağlantı elamanları fabrikalarının kurulmasında,

Ülkemizde ilk Uluslararası Raylı Sistemler Fuarının düzenlenmesinde,

158 yıllık Demiryolu tarihinde ilk kez tren üstünde görev yapan personele ücretsiz yemek verilmesine yönelik sosyal projenin hayata geçirilmesinde,

Türkiye’de demiryolu eğitiminin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında; lise ve yüksekokullarda Raylı Sistemler, üniversitelerde Demiryolu Mühendisliği bölümlerinin açılmasında,

Yurt dışında demiryolu alanında lisansüstü ve eğitim programları gerçekleştirerek;  dünyadaki gelişmeleri yerinde ve yakından takip eden genç bir demiryolcu kuşağın yetişmesinde,

150 yıldır el değmemiş demiryollarının yenilenmesinde,

Ve bütün bunlarla birlikte, Yönetim kurullarında görev yaptığı Türk Telekom, TTNET ve TÜRKSAT’ın gelişmesinde önemli roller oynadı.

Karaman döneminde TCDD; 2009 yılında “En Fazla Engelli Çalıştıran Kurum” kategorisinde ödüllendirildi.

2010 yılında ise TCDD’ye verilen “Yılın İnovasyon” ödülünü, Karaman, Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden aldı.

Dünya Toplu Taşımacılar Birliği(UITP) 2014 yılında TCDD’yi İZBAN projesiyle dünyada  “En İyi İşbirliği” alanında ödüllendirdi. Ödül, Cenevre’de düzenlenen törende UITP Başkanı tarafından verildi.

Ayrıca Karaman, görevi süresince, değişik STK’lar tarafından “Yılın Bürokratı” ödüllerine layık görüldü.

Karaman, TCDD’nin tarihinde ilk defa Dünya Demiryolları Birliği yönetiminde ve icra kurulunda yer almasını sağladı. Kendisi de Dünya Demiryolları Birliği’nin Ortadoğu Bölge Başkanlığını yürüttü.

Ayrıca, çok sayıda sosyal projeyi başlatan ve pek çok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve üye olarak görev yapan Süleyman Karaman, evli ve 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Eğitim Hayatı

Eğitim hayatına Erzincan’da başladıktan sonra, lise öğrenimi için İstanbul Pertevniyal Lisesi'ne gitti. Yüksek öğrenimi için gittiği İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Fakültesi’nden 1978'de mezun oldu. 1981 yılında aynı üniversitede Üstün Başarı ile yüksek lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi unvanına sahip oldu.

Kariyeri

1979-81 yılları arasında İTÜ bünyesinde motor, traktör ve ziraat makineleri konusunda yapılan prototip çalışmalarında görev aldı. 1984 yılına kadar doktora çalışmalarının yanı sıra Araştırma Görevlisi olarak Teknik Resim ve Makine Bilgisi dersleri verdi. 1984-1994 yılları arasında Otomotiv Yan Sanayinde sırasıyla İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı. Bu dönemde ithal parçaların yerlileştirilmesi çalışmalarına katıldı ve çalışmalarının sonucunda Otomotiv Sanayi Derneği’nden çalıştığı firma ile birlikte “Yerlileştirmede En İyi Firma Ödülü” aldı.

1994 yılında İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Bu görevi sırasında modern otobüs ve durakların İstanbul'a getirilmesi, AKBİL uygulamasının başlatılmasında görev aldı. Aynı dönemlerde hava kirliliğinin azaltılması için İstanbul’daki otobüslerin doğalgaza dönüştürülmesi ve EURO 2 otobüslerinin İstanbul’a getirilmesinde görev aldı. Bunların yanı sıra sosyal projelere de destek olarak kayıp ilanlarının yer aldığı otobüslerin sefere koyulmasında rol oynadı.

Toplam Kalite Yönetimi, Sürekli Gelişim, Sinerjik Yönetim konulu seminerlere katkıda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşları olan İSFALT, İSBAK, İSTON, İSMER ve BELTUR’da görev aldı.

31 Aralık 2002 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlendi. Bu dönemde Yüksek Hızlı Tren projesi başta olmak üzere 100’den fazla demiryolu projesinin hayata geçirilmesine katkılar sağladı. Türk Telekom, TTNET ve TÜRKSAT yönetim kurullarında görev yaptı.

2015 yılında TCDD bünyesindeki görevinden istifa ederek AK Parti Erzincan Milletvekili Aday Adayı oldu. Evli ve 3 çocuk babası olan Süleyman Karaman, İngilizce bilmektedir.

Görev Aldığı Bazı Projeler

1984-1994 yılları arasında otomotiv yan sanayinde sırasıyla İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Bu dönemde ithal parçaların yerine yerlileştirme çalışmalarında bulundu. Bu parçalar otomotiv ana sanayinde kullanıldı. Karaman’ın bu başarısı, Otomotiv Sanayi Derneği Başkanlığı tarafından çalıştığı firma ile birlikte “Yerlileştirmede En İyi Firma Ödülü” ile taçlandırıldı.

Otomotiv ana sanayi ile birlikte yeni konsept araçların geliştirilmesinde görev aldı. İthal edilen fren donanımları, kompresör, guvernör gibi otomotiv yedek parçalarının ithal ikame ve yerlileştirme çalışmalarında görev aldı. Bunların yanı sıra Avrupa'da otomotiv sanayi fuarlarına da katılarak konuyla ilgili çalışmalarda bulundu.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Karaman, otobüslerde başlattığı reklam uygulamalarıyla işletmenin gelirlerinin artırılmasında pay sahibi oldu.

Modern ve şeffaf otobüs durakları ile İstanbul’un kent estetiğine katkıda bulundu.

Toplu ulaşımda ilk defa elektronik bilet sistemi olan AKBİL uygulamalarının başlatılması ve geliştirilmesin de rol aldı.

Hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik olarak, mevcut otobüslerin doğalgaza dönüştürülmesi ve EURO 2 otobüslerinin İstanbul’a getirilmesinde aktif görev aldı.

İlk defa engelliler için özel olarak tasarlanmış alçak tabanlı otobüslerin toplu ulaşıma kazandırılmasında ve sosyal bir proje olan kayıp ilanlarının yer aldığı otobüslerin sefere konulmasında büyük rol oynadı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu olan İSBAK, İSTON, İSMER ve BELTUR' da Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Karaman, İstanbul' da çeşitli sinyalizasyon projelerini yürüttü.

Süleyman Karaman, İETT’ de göreve devam ederken 31.Aralık 2002 tarihinde TCDD İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine başladı.

Hükümetimizin 2003 yılından itibaren Demiryolu Sektörünü devlet politikası olarak kabul etmesiyle birlikte Yüksek Hızlı Tren projeleri başta olmak üzere 100’ü aşkın önemli demiryolu projesin de rol oynayan ve başarıyla hayata geçirilmesinde önemli katkı sağlayan isim oldu.

Demiryolu ulaşımında büyük atılımlar yapan Karaman, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara- Konya ve Konya- Eskişehir-İstanbul YHT hatlarının yapımında ve işletilmesinde, Ankara- Sivas, Ankara-Bursa ve Ankara-İzmir YHT hatlarının inşasında, Sivas-Erzincan Hızlı Tren hattının başlamasında, Milli Tren ve Milli Sinyalizasyon projelerinde, Demiryollarında yerli sanayinin gelişmesinde, 150 yıldır el değmemiş demiryollarının yenilmesinde ve Asrın projesi Marmaray’ın başarıyla işletilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Ankara’da Başkentray ile Gaziantep’te Gaziray projeleriyle Türkiye’ de kent içi yeni bir toplu ulaşım sisteminin başlatılması, Türkiye’de ilk hızlı tren makas ve travers fabrikalarının kurulması, Ülkemizde ilk Uluslararası Raylı Sistemler Fuarının açılması, 158 yıllık Demiryolu tarihinde ilk kez tren üstünde görev yapan personele ücretsiz yemek verilmesine yönelik hayata geçen sosyal projesi, Lise ve yüksekokullarda Raylı Sistemler, üniversitelerde Demiryolu Mühendisliği bölümlerinin açılması, Demiryollarında yerli sanayinin gelişmesi gibi konularda yenilikleri takip ederek bir çok ilke imza atmıştır.

Ayrıca yönetim kurullarında görev yaptığı TÜRKSAT ve Türk Telekom’un gelişmesinde de önemli bir rol oynayan Süleyman Karaman, 2013 yılında “Yılın Bürokratı” ödülünü aldı. Onun döneminde TCDD; 2009 yılında “En Fazla Engelli Çalıştıran Kurum”, 2010 yılında “Yılın İnovasyon” ödülüne ve 2014 yılında “En İyi İşbirliği” ödüllerine layık görüldü.

Demiryolu Projeleri

 • Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Konya – Eskişehir, Ankara – İstanbul ve Konya – İstanbul YHT hatlarının yapımı ve işletilmesi.
 • Ankara – Sivas, Ankara – Bursa ve Ankara – İzmir YHT hatlarının inşası.
 • Sivas – Erzincan Hızlı Tren Projesi’nin başlaması.
 • Marmaray’ın işletilmesi.
 • Özgün kent içi raylı sistem toplu taşıma projelerinin geliştirilmesi ve uygulanması.
 • İzmir’de Egeray (İZBAN) projesinin inşasının tamamlanması ve işletilmesi.
 • Ankara’da Başkentray ve Gaziantep’te Gaziray projelerinin başlatılması.
 • Milli Tren ve Milli Sinyalizasyon projeleri.
 • Demiryollarında yerli sanayinin gelişmesi projesi.
 • Türkiye’de ilk hızlı tren makas, travers ve ray bağlantı elamanları fabrikalarının kurulması.
 • Türkiye’de ilk Uluslararası Raylı Sistemler Fuarının düzenlenmesi.
 • Tren üstünde görev yapan personele ücretsiz yemek verilmesine yönelik sosyal projenin hayata geçirilmesi.
 • Türkiye’de demiryolu eğitiminin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında; lise ve yüksekokullarda Raylı Sistemler, üniversitelerde Demiryolu Mühendisliği bölümlerinin açılması.
 • Yurt dışında demiryolu alanında lisansüstü ve eğitim programları gerçekleştirerek genç bir demiryolcu kuşağın yetişmesi.

Ödül ve Başarıları

 • 2009 - En Fazla Engelli Çalıştıran Kurum (TCDD)
 • 2010 - Yılın İnovasyon Ödülü (TCDD)
 • 2014 - Dünya Toplu Taşımacılar Birliği’nden (UITP) İZBAN projesi için En İyi İşbirliği ödülü (TCDD)

Kaynakça

Hükûmet görevi
Önce gelen:
Vedat Bilgin
TCDD Genel Müdürü
13 Aralık 2002 - 10 Şubat 2015
Sonra gelen:
Hamdi Yıldırım