İçeriğe atla

Recklinghausen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Recklinghausen
Recklinghausen Rathaus belediye sarayı
Recklinghausen resmî sembolü
Arma
Almanya üzerinde Recklinghausen
Recklinghausen
Recklinghausen
ÜlkeAlmanya Almanya
Eyalet Kuzey Ren-Vestfalya
İl (Regierungsbezirk)Münster
İlçe (Kreis)Recklinghausen ilçesi
İdare
 • Belediye başkanıWolfgang Pantförder (CDU)
Yüzölçümü
 • Toplam66.4 km²
Rakım85 m
Nüfus
 (31 Aralık 2010)
 • Toplam118,365
 • Yoğunluk1783/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (DAS)
Posta_kodu
45601-45665
Alan kodu02361

Recklinghausen, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir kent. Kent Ruhr havzasındaki en kuzeyde bulunan şehridir ve Recklinghausen ilçesi'nin merkezidir. Şehrin güneyi sanayi bölgesi olmasına rağmen kuzeyi kırsal Munsterland sınırında olup büyük tarlalar, meralar ve çiftliklerle dolu kırsal bir bölgedir. Recklinghausen (118.365 kişi olan 2010 sonu nüfusu itibarıyla) Almanya'nın 60. ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin 22. kalabalık şehridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir belgelerde ilk defa 1017'de Ricoldinchuson, olarak geçmektedir. 1150 tarihli bir belgede ise bu şehrin, etrafında bulunan ve kilise dinselleri tarafından idare edilen "Vest Recklinghausen" bölgesinin merkezi olduğu belgelenmiştir. Recklinghausen şehri "şehir imtiyazları" beratını 1236'da almıştır. Vest Kontluğu'nun bir parçası olarak 15. ve 16. yüzyıllarda sahiplilik değiştirmiş ve 1576'da kontluğun tamamı "Köln Elektörülüğü"ne rehin olarak verilmiştir. 1582-83 de; 1576'de ve 1587'de şehir Köln Elektörlüğü'nün diğerlerine eşitliği hakkında anlaşmazlık ve Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu'nun buna etkileri üzerine ortaya çıkan "Köln Savaşı"na katılan taraflarca ele geçirilip yağma edilmiştir.

Recklinghausen 1514-1710 döneminde 100'den daha çok sayıda "büyücülük yargılaması"na sahne olmuştur. Bu türlü yargılamalara sayısı iki dönemde, 1580/81 ve 1588/89'da büyük oranlara erişmiştir. Büyücülük yargılamasında suçu mahkemece kabul edilmiş en son kişi Anna Spickermann adlı bir kadın olup, bu kadın 16 ay tutuklu olup yargılanmasından sonra büyücülük yaptığı kabul edilip kılıçla idam edilmiş ve cesedi yakılmıştır.

Takriben 1600 yıllarında kilise dinsellerinin idare bölgesi olan "Vest Recklinghausen" iki kısma bölünmüş ve doğu kısmı sivillerce Recklinghausen kasabası olarak idare edilmeye başlanmıştır. Bu kısım Recklinghausen semti ile birlikte Ahsen, Datteln, Flaesheim, Hamm-Bossendorf, Henrichenburg, Herten, Horneburg, Oer, Süderwich, Waltrop ve Westerholt kilise semt-köylerini ihtiva etmekteydi. 1851 civarlarında bu kısım bir belediye reisi tarafından idare edilmeye başlanıldı. Recklinghausen belediyesine 1819'da Harten köyü ve 1821'de Erkenschwick köyü katılmıştır.

II. Dünya Savaşı'nda Recklinghausen/Forstezüng bölgesinde kömürden kök yapma fabrikalardan elde edilen kimyasal maddelerden suni petrol üretimi rafinerleri birimleri kurulmuş ve bunlar Müttefik hava güçlerine çok önemli hedef olmuşlardır. Müttefik hava kuvvetlerinin bu hücumları ve Almanya'nın direnmesi "Suni Petrol Kampanyası Muharebesi" olarak ayrıca incelenmiştir.[1] En son olarak 15 Ocak 1945'te Recklinghausen'da bulunan kök yapım fabrikası bombalanarak tahrip edilmiştir. 1 Nisan 1945'te ise güney Recklinghausen Amerikan Ordusu 35. Piyade Tümeni tarafından ele geçirilmiştir.[2]

Şehir bölgeleri ve semtleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Recklinghausen 3 alt-bölgeye ve bunlar altında toplam 18 semte bölünmüştür:

  • Kernstadt:

İnnenstadt, Paulusviertel, Westviertel, Nordviertel, Ostviertel, Hillen, Höchlar, Speckhorn/Bockholt

  • Sudstadt:

Stuckenbusch, Hillerheide, Hochlarmark, Grullbad, Sud, König Ludwig

  • Suderwich:

Suderwich, Essel, Berghausen, Rollinghausen

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İkona Müzesi: 1956'da kurulmuştur ve Hristiyan Ortodoksların ekseriyette bulunan ülkelerin dışında bulunan en büyük ikona koleksiyonudur. Mısır'daki Koptik Hristiyanlar, Rusya, Yunanistan ve diğer Balkan ülkelerinde toplanmış 1.000 tane dinsel ikona sergilenmektedir.[1]
  • Ruhrfestpielhaus: 2001'de renove edilip mimarı ödüller kazanmış bir konser salonu. Önünde Henry Moore tarafından yapılmış "Die Liegende Nr 5" heylkeli vardır. Her yıl düzenli olarak yapılan ve uluslararası bir ün kazanmış olan "Ruhrfestspiele" kültür festivalindeki etkinliklerin birçoğunun yapıldığı salondur.
  • Lothor I. Dünya Savaşı Anıtı: Bu anıt önünde sanatçı "Per Kireby" tarafından 30.000 tuğla kullanılarak yapılmış bir büyük "heykel" bulunmaktadır.

Kardeş şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2012. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]