OpenBSD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cwm (window manager).png
"Free, Functional & Secure"
Geliştirici(ler) The OpenBSD Project
İşletim sistemi ailesi Unix
Website www.openbsd.org
Kaynak türü Açık kaynak
Lisans BSD Lisansı, ISC Lisansı
Çekirdek türü Monolitik
Platform desteği 68000, Alpha, x86-64, i386, MIPS, PowerPC, SPARC 32/64, VAX, Zaurus

OpenBSD, 1996 tarihinde NetBSD'den ayrılan Theo de Raadt tarafından başlatılan bir projedir. Her ne kadar NetBSD tabanlı ise de gerekli kaynak yoksunluğundan NetBSD’ye göre daha az donanımda çalışır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

17 farklı platformda çalışabilen OpenBSD'nin sloganı ve temel amacı "güvenlik"tir. FreeBSD ve NetBSD de bu alana önem vermesine rağmen OpenBSD bu yönüyle diğerlerinden hemen ayrılır. Bu OpenBSD nin “Güvenli yazılım bütünü” manasına gelmesinin yanında OpenBSD'de güvenlik "correctness" manasına da gelir. Theo de Raadt ve etrafındaki takım, satır satır kodları düzelterek olası bugları temizlemekte ve olabilecek güvenlik problemlerini minimuma getirmek için çalışmaktadır. (Doğal olarak FreeBSD ve NetBSD uygun olan yerlerde bu düzeltmelerden yararlanmaktadır). OpenBSD'nin güvenliği aynı anda kriptografi desteği içermesini sağlar. Böylece birçok kripto hızlandırıcı donanım desteğini kendi bünyesine katmıştır. Theo de Raadt Kanada'da yaşadığı için kriptografi ile ilgili kodların yurt dışına çıkış yasağı gibi bir problem de yaşanmamaktadır.

Diger açıkkod özgür BSD türevleri gibi OpenBSD de BSD lisansı ile dağıtılmaktadır. OpenBSD projesi, her 6 ayda bir yeni sürüm çıkarmaktadır.

Theo de raadt, the founder of OpenBSD project.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]