İçeriğe atla

Formula yarışı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Formula yarışı
2014 Bahreyn Grand Prix'inin başlangıcı
Özellikleri
Takım üyeleriEvet
KategoriDış mekan

Formula yarışı, açık tekerlekli tek koltuklu araçların katılımıyla organize edilen bir tür yol yarışıdır. Terimin kökeni, FIA tarafından II. Dünya Savaşı sonrası tek kişilik tüm düzenlemeleri veya formülleri için kabul edilen terminolojide yatar. Bunların arasında en çok bilinenler, Formula 1, Formula 2, Formula 3 ve Formula 4'tür. "Formula yarışının" yaygın kullanımı, Formula 3000'in yerini alan (kendisi de Formula 2'nin yerine geçmiştir) GP2 de dahil olmak üzere diğer tek koltuklu serileri kapsar.

Formula 3 ve FIA Formula 2 Şampiyonası gibi kategoriler, tek kişilik motor yarışlarının kariyer merdiveninde Formula 1'in altındaki konumlarını ifade eden "besleyici" organizasyonlar olarak tanımlanır. Formula yarışının iki ana biçimi vardır: şasi veya motor seçimine izin veren açık formula ve şasi ve motorlar için tek bir tedarikçiye dayanan kontrol veya "spec" formuladır. Formula 3, açık formulaya bir örnektir, Formula BMW ise bir kontrol formulaya bir örnektir.

Formula Ford gibi bu açık formulanın kullanıldığı ancak sınırlı tek markalı bir motorun kullanıldığı bazı istisnalar da vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]