Bungee jumping

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Normandiya, Fransa'da Bungee Jumping

Bungee jumping bireylerin yüksek bir yerden (örneğin bir köprü) aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Tam adrenalin tutkunlarına göre olan bu etkinlik eğlence için yapılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Pasifik Adaları'nın Pentecost Adası'ndaki kara atlayışçılarından esinlenen dört Tehlikeli Sporlar Kulübü (Extreme Sports Club) üyesi 1979'da bacaklarına esnek halatlar bağlayarak Clifton Asma Köprüsü'nden atladı. Böylece günümüz bungee jumping dönemini başlattılar.[1]

Atlayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Köprü, balon, vinç ve kuleler atlayışçıların dalış için kullandığı yüksekliklerden bazılarıdır. Güney Afrika'daki Bloukans Nehri Köprüsü, İsviçre'deki Verzasca Barajı ve Yeni Zelanda'daki Kawarau Köprüsü en ünlülerinden birkaçıdır. Ticari bungee işletmeleri, 50 m'ye varan atlayış noktaları sağlamak için gezici vinçler kullanır.

Tümüyle sağlam esnek ipler tehlikelerle dolu bu etkinliğin güvenliği açsısından canalıcı önem taşır. Lateks kauçuk ipliklerden yapılan bu kordon gereken esneme ve zıplamaya göre içeri ya da dışarı döner. Bungee jumping yapanlar, atlayış yaptıkları platforma çıkmadan öce dikkatle tartılır ve gövde koşumuyla donatılır. Atlayış birkaç saniye sürer ve birkaç geri sıçrama içerir. Kordon yer çekimi kuvvetinin çoğunluğunu soğurur, böylece atlayışçı sistemde sert bir sarsıntı yaşamadan dengeli bir biçimde yavaşlar.

En Yüksek Atlayışlar
Yükseklik Mekân
600m Mariana Çukuru (Challenger Çukuru)
321m Royal Gorge Köprüsü, Colorado, ABD
233m Makau Kulesi, Makau, Çin
220m Verzasca Barajı, Lokarno , İsviçre
216m Bloukans Nehri Köprüsü, Western Cape ,Güney Afrika

Önemli bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki çoğu bungee jumping kulübünün son derece iyi güvenlik sicilleri vardır. Hem yüksek teknoloji ürünü ekipmanlar ile hem de donanımlı ve eğitimli ekipler, bu çılgın sporun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Son yıllarda atlayış lastiklerinin imalatı ile ilgili ciddi teknik gelişmeler olmuştur. Bungee Jumping lastiği üreticileri saf latex ten üretilen lastiklerin içerisine esnemeyi limite eden ve lastiğin kopması durumunda yedek bağlantı olarak kullanılan statik kayışlar ile üretim yapmaktadır. Atlayışçıların güvenliğini sağlamak için arıza emniyet düzenekleri geliştirdiler. Spor bazı ülkelerde yönetmeliğe tabiidir. Örneğin, İngiltere'deki kulüpler güvenlik, eğitim, ve lisansı destekleyen İngiliz Esnek Halat Sporları Birliği'ne (BERSA:British Elastic Rope Sports Association) bağlıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Bungee jumping ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Spor Kitabı. İstanbul: Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş. 2008. ss. s. 435. ISBN 978-975-6690-96-3. 
  1. ^ Spor Kitabı. İstanbul: Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş. 2008. ss. s. 435. ISBN 978-975-6690-96-3.