İçeriğe atla

Sokak kızağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sokak kızağı, Olimpik kış oyunlarındaki kızağın ekstrem bir türüdür.

Spor, 1970'lerde güney Kaliforniya'da ortaya çıktı. Kaykaycılar, kaykaylarının üzerine yattıklarında yokuş aşağı daha hızlı gidebildiklerini keşfettiler. İlk profesyonel yarış 1975'te Signal Hill, Kaliforniya'da yapıldı. Sokak kızağı ABD ve Kanada'nın yanı sıra Avustralya, Fransa, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi Avrupa ülkelerinde de yaygındır. Sokak kızağını destekleyen iki başlıca organ Uluslararası Yerçekimi Sporları Birliği (IGSA) ve Uluslararası Yerçekimi Sporları'dır.

Biniciler 110 km/s'ye varan hızlarda, yerden sadece birkaç cm yüksekteki görkemli kaykayların üzerinde yatarak, beton bir pist ya da yoldan aşağı son sürat giderler. Sokak kızaklarının frenleri yoktur; biniciler yavaşlamak için ayaklarını kullanmak zorundadır. Amaç yolun sonuna ilk varan olmaktır. Her güzergâh farklıdır, ama çoğu 1–5 km uzunluğudadır. Her biri korkutucu olabilen birkaç çeşit yarışma vardır. İkili yarışmalarda, yarışmacılar sonraki tura kalma hakkını elde etmek için çekişirler. Dört ya da altı yarışçının rekabet ettiği, kazaların sıkça görüldüğü başka yarışmalar da vardır.

Ekipman ve güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Street luge board

Gereçler: Sürücüler çoğunlukla kızaklarından düşerler ve iyi korunmaları gerekir.Kask, tulum, eldiven ve botlar genel donanımlardır. Kızak tasarımları belirgin farklılıklar gösterir. Bazıları ahşaptan, bazıları alüminyumdan yapılır. Hepsinin dört tekeri, ön ve arka tamponları ve yaslanılarak harekete geçen şasisi (tekerlekleri ve dingilleri oturak gövdesine bağlar) ve tırabzanları vardır. Kızaklar 2,6 m uzunluğunda ve 40 cm genişliğindedir.

Yol kuralları: Tek bir yönetim organı ya da kural dizisi yoktur; ancak yarışçıların birbirlerini yoldan dışarı itmesi ve tekmelemesi yasaktır. Kızakların önünde ve arkasında tamponlar vardır; ama uzunluk, genişlik ve ağırlık özellikleri denetleme organlarına göre çeşitlilik gösterir. Örneğin Uluslararası Yerçekimi Sporları, 20 kg'dan ağır kızaklara izin vermez.

Sokak kızağının ilk dönemlerinde, yarışçılar çoğunlukla California'da halka açık otoyollarda yarışırdı. İzleyicilerin de karıştığı birçok kaza oldu. Sonunda, Los Angeles ve diğer şehirlerde, eğimi % 3'ten daha dik sokaklarda yarışmak yasaklandı.