RTÜK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu
(RTÜK)
RTÜK logo.png
Genel Bilgiler
Kuruluş tarihi 16 Mayıs 1994
Önceki kurum Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu
Personel sayısı 9 (Üst Kurul)
Web sayfası
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Web Sitesi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye'de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşudur.

Yetki ve Sorumluluk Alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görev ve yetkileri 4756 Sayılı Yasayla değişik 3984 sayılı Kanunun 8. maddesinde belirlenmiştir.

Üst Kurul, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Üst Kurulca hazırlattırılacak eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlakî gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.

Aykırılığın tekrarı halinde 3984 Sayılı Yasanın 4756 Sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde belirtilen miktarlarda idarî para cezası uygulanır. Para cezaları, her yıl Maliye Bakanlığınca ilân edilen yeniden değerleme oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren, takip eden bir yıl içinde tekrarı halinde bu idarî para cezaları yüzde elli oranında artırılır. İhlâlin, ihlâl tarihinden itibaren takip eden bir yıl içinde üçüncü kez tekrarında ihlâlin ağırlığına göre izin uygulaması bir yıla kadar geçici olarak durdurulur.

3984 Sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun" ve bu Kanunun bazı maddelerini değiştiren 4756 sayılı "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair" Kanun 21.05.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni düzenlemeler, teknolojik gelişmeleri AB normlarını içermektedir.

Kurul kararları idari yargının denetimine açıktır.Kurallar AB normlarına uygundur.

LGBTlere karşı tutum[değiştir | kaynağı değiştir]

RTÜK Sex and the City 2 filminin yayın haklarını satın alan TV kanalından bu konuda bir savunma istedi. Kurul filmdeki eşcinsel evliliği ile ilgili sahnelerin "toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı" olduğunu belirtmiştir.[1][2]

RTÜK Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

RTÜK Üst Kurul Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

# Adı Seçilme tarihi Görevi Seçildiği parti
1 Süleyman Demirkıran 13 Temmuz 2011 Üye CHP
2 Hamit Ersoy 14 Mayıs 2013[3] Üye AKP
3 Ali Öztunç 14 Mayıs 2013 Üye CHP
4 Nurullah Öztürk 14 Mayıs 2013 Üye AKP
5 Taha Yücel 13 Temmuz 2011[4] Üye AKP
6 Ersin Öngel 10 Mart 2015 Üye HDP
7 Esat Çıplak 14 Temmuz 2015[5] Üye MHP
8 Arif Fırtına 14 Temmuz 2015 Üye MHP
9 İlhan Yerlikaya 14 Temmuz 2015 Üye AKP

İlgili Sayfalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ (İngilizce) "Ne Bir Hastalık Ne Bir Suç" - Türkiye'de Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans Bireyler Eşitlik İstiyor. Birleşik Krallık: Uluslararası Af Örgütü. 2011. ss. 10. 
  2. ^ "Sex and the RTÜK" (Türkçe) (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17346740.asp).+Ankara: Hürriyet. 23 Mart 2011. 
  3. ^ RTÜK üyeliğine ilk kez 30 Mart 2011'de seçilmiştir.
  4. ^ RTÜK üyeliğine ilk kez 13 Temmuz 2005'te seçilmiştir.
  5. ^ RTÜK üyeliğine ilk kez 28 Mayıs 2009'da seçilmiştir.
Genel