Rekabet Kurumu (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu logosu.jpg
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 7 Aralık 1994 (24 yıl önce) (1994-12-07)
Bağlılığı Ticaret Bakanlığı
Adres Bilkent Plaza
B3 Blok 06800
Türkiye Bilkent, Ankara
Personel Sayısı 348[1]
Yönetici(ler)
Websitesi Rekabet Kurumu Genel Ağ Sayfası

Rekabet Kurumu, 7 Aralık 1994 tarihinde kabul edilen 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da kurulması öngörülen ve bu kanunun uygulanmasından sorumlu kurumdur. İlişkili olduğu Bakanlık, Ticaret Bakanlığı'dır. Kurum görevini yaparken bağımsızdır. Hiçbir organ, makam, merci ve kişi kurumun nihai kararını etkilemek amacıyla emir ve talimat veremez.

Kurum, üç yıllık bir gecikmeyle 5 Kasım 1997 yılında faaliyete başlamıştır.[3] Görevleri arasında:

  • Rekabeti sınırlayan anlaşma, uyumlu eylem ve teşebbüs birliği karar ve eylemlerinin engellenmesi ve belirli şartların varlığında bu nitelikteki anlaşma, uyumlu eylem ve kararlara yönelik muafiyet verilmesi,
  • Hakim durumun kötüye kullanılmasının engellenmesi,
  • Birleşme ve devralmaların kontrolü,

yer almaktadır. İdari ve mali özerkliği olan Kurumun karar organı 7 üyeden oluşan Rekabet Kuruludur. Yukarıda yer verilen görevlerin yerine getirilmesi amacıyla bilgi isteme, yerinde inceleme yapma yetkileri kullanılabilir ve Kanun'un 4, 6 ve 7. maddelerini ihlal edenlere yıllık gayrı safi gelirlerinin %10'una kadar para cezası verilebilir. Kurumun internet sayfasında yayımlanan Rekabet Kurulu kararlarına karşı öncelikle idare mahkemesinde dava açmak gerekiyor. Burada da çok tarafı ilgilendiren kararlarda her bir taraf değişik idare mahkemelerinde dava açma durumu vardır. Bu durumun düzeltilmesine yönelik bir çalışma olmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rekabet Kurumu'nda çalışan personelin öğretim durumlarına göre dağılımı, Rekabet Kurumu İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı, 30 Haziran 2017, erişim tarihi: 6 Ağustos 2017.
  2. ^ "Rekabet Kurulu'nda başkan belli oldu". Hürriyet. 25 Haziran 2015. 7 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2015. 
  3. ^ "Rekabet Kurumu - 2012 Yılı Denetim Raporu" (PDF). Sayıştay.gov.tr. 16 Şubat 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]