Kamu İhale Kurumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kamu İhale Kurumu
Kik.jpg
Kurumun logosu
Kamu İhale Kurumu girişi.jpg
Kurumun girişindeki anıt
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 4 Ocak 2002 (18 yıl önce) (2002-01-04)
Bağlılığı Maliye Bakanlığı
Adres Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:186 06520 Balgat / Ankara
Yönetici(ler)
  • Hamdi Güleç, Başkan
Websitesi Kamu İhale Kurumu Genel Ağ Sayfası

Kamu İhale Kurumu (KİK), 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ile öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan, idari ve mali özerkliğe sahip bir kamu tüzel kişisidir. Kamu kesiminin piyasadan mal ve hizmet satın almak için kendi başına yaptığı işlemlerde denetimi artırmak ve bu işlemlerin piyasa koşullarında gerçekleşmesini sağlamak için IMF'nin yönlendirmesiyle kurulan Kurumun ilişkili olduğu Bakanlık Maliye Bakanlığı'dır. Kurumun merkezi Ankara'dadır. Bağımsız üst kurullar arasındadır.

Kurum teşkilatı; Kamu İhale Kurulu, Başkanlık ve hizmet birimlerinden oluşur.

Kamu İhale Kurumu, kanunla kendisine verilen görevleri yerine getirirken yetkilerini kurul vasıtasıyla kullanır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurumun temel görevi; bütün ihale mevzuatını hazırlamak, geliştirmek ve uygulamayı yönlendirmek, ihalenin başlangıcından sözleşmenin imzalanmasına kadar geçen sürede idarelerce yapılan işlemlerde mevzuata aykırılık bulunduğuna ilişkin şikâyetleri incelemek ve sonuçlandırmak, kamu ve özel sektöre eğitim vermek, ihalelerle ilgili istatistikler oluşturmak ve yayımlamak, haklarında yasaklama kararı verilenlerin sicillerini tutmak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kamu İhale Kurumu - 2012 Yılı Denetim Raporu" (PDF). Sayıştay.gov.tr. 16 Şubat 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]