Zahid Akman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aykut Zahid Akman (Ankara 1958) Türk televizyoncu, bürokrat ve Radyo Televizyon Üst Kurulu eski başkanı. 2005 - 2009 arasında RTÜK başkanlığı görevinde bulunmuştur. RTÜK başkanlığı görevine getirilmiş olan sekizinci kişidir. Akman, Sarı Basın Kartı sahibidir.

Asıl adı Aykut Akman iken sonradan 25 yaşlarında ismine Zahid kelimesini ekleterek Zahid Akman adını almıştır.[1]

Kronoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1984 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.
  • 1986-1987 yıllarında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Ana Bilim Dalında “TRT Televizyon Haberciliği” konusunda yüksek lisans yaptı.
  • 1987-1995 yıllarında “TV Yayınlarının Gecekondu Gençliğinin Eğitimine ve Toplumsallaşmasına Katkısı” konusunda doktora yaptı.
  • 1983-1988 yılları arasında değişik yayınlarda yöneticilik ve gazetecilik görevlerinde bulundu.
  • 1988-1992 yıllarında iletişim ve tanıtım hizmetleri üreten bir ajansın sahipliğini yaptı.
  • 1993-2000 yıllarında Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilciliği, ana haber sunuculuğu ve çeşitli haber programlarının yöneticiliği ile sunuculuğunu üstlendi.
  • 2000-2003 yılları arasında Kanal 7 Televizyonu Washington Temsilciliği görevinde bulundu.
  • 1 Aralık 2004 tarihinde Merkez Medya Basım Reklam Ajans Organizasyon Eğitim Hizmetleri İnşaat Taahhüt Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine hisse devri ile ortak oldu. 14 Aralık 2004 tarihinde de şirket müdürlüğüne şirket ortakları arasından seçildi. [2]
  • 6 Mayıs 2005 tarih ve 25 sayılı karar ile Renklam Medya Eğitim İletişim Ticaret Limited Şirketi müdürlüğüne şirket ortakları arasından seçildi.[3]
  • 17 Temmuz 2005 tarihinde RTÜK başkanlığına seçildi.[4] Akman, Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından aday gösterilerek TBMM tarafından RTÜK üyeliğine seçilen ve RTUK üst kurulu tarafından RTUK başkanlığı için aday gösterilmişti.

RTÜK Başkanı olduğu dönemde Kurtlar Vadisi Terör dizisine koyulan sansür tartışılmaktadır. Dizinin yayından kaldırılışı konusunda[5][6]

RTÜK tarafından Akıllı İşaretler Sembol Sistemi olarak sunulan sistem ile okullarda medya okuryazarlığı uygulaması [7], televizyon izleme eğilimleri araştırması ve ilköğretim çağı çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları araştırması[8], televizyon haberleri izleme eğilimleri araştırması[9], ulusal televizyon kanallarında izleyici temsilciliği müessesi [10] kurulması, RTÜK çocuk web sitesinin [2] açılması, karasal sayısal televizyon deneme yayınlarına başlanması [11] da Akman'ın başkanlığı döneminde gerçekleştirilmiştir.

2008 yılının 11 Ocak'ını 12 Ocak'a bağlayan gece Beyazıt Öztürk'ün sunduğu Beyaz Şov programında canlı yayında Can Tanrıyar'la evlenen Petek Dinçöz'ün nikah şahitliğini yaptı. Bu nikah, Türk televizyonlarında bir ilk olarak televizyon tarihine geçti.

Haziran 2013'te Televizyon Yayıncıları Derneği başkanlığına seçildi.[12]

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Akman, iddialar üzerine 2008 yılının Eylül ayında düzenlediği basın toplantısında şu ifadelerle kendini savunmuştur. Bu iddia, itirafçı sanık olarak yargılanan bir şahsın mesnetsiz iftiralarıdır. Söz konusu şahıs, bu iddiayı polis sorgusundan itibaren birkaç kez tekrarlamış ancak hiçbir somut delile dayanmayan bu iddia, Alman makamlarınca da ciddiye alınmamıştır. Bu iddialarla ilgili hakkımda ne Türk, ne de Alman yargı mercilerince açılmış bir soruşturma, kovuşturma veya dava yoktur. Uluslararası adli yardım çerçevesinde de Alman makamlarınca Türk makamlarına hakkımda iletilmiş bir talep de bulunmamaktadır. Daha önce bu iddialara yer veren benzer haberlerin kişilik haklarımı zedelediği yargı mercilerince tespit edilmiş ve bu haberlerden dolayı mağduriyetimin yasal yollarla giderilmesi için şimdiye kadar 9 adet tekzip kararı verilmiştir.

Akman'ın bu ifadelerinden yaklaşık 2 sene sonra 2010 yılının Ekim ayında Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri davasında, “asıl failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen Karaman ve Akman’a ilişkin adli süreç tamamlanarak bu davada sanık olduklarına dair tebligat yapılmıştır. Deniz Feneri davasına bakan Frankfurt Mahkemesi’nin hakiminin, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’a bir numaralı sanık olarak dava sürecinin başladığına ilişkin olarak resmen tebligat yaptığı bildirildi. Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan ilk Deniz Feneri e.V davasında, “asıl failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen Karaman ve Akman’a ilişkin adli süreç tamamlandı.[13]

Denizfeneri davasında gelinen aşamada son olarak 06.07.2011 tarihinde Türk adli makamları tarafından gözaltına alınmıştır.[14]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]