İçeriğe atla

Psittacus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Psittacus
Korunma durumu
Değerlendirilmedi (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Psittaciformes
Familya: Psittacidae
Alt familya: Psittacinae
Cins: Psittacus
Linnaeus, 1758
Türler
P. erithacus
P. timneh

Psittacus, Psittacinae altfamilyasına bağlı bir kuş cinsidir.[1] İki türü bulunur: Psittacus erithacus ve Psittacus timneh.

Uzun yıllar boyunca jako P. e. erithacus ve Timneh Afrika gri papağanı P. e. timneh adlarıyla birer alt tür olarak sınıflandırıldı. Ancak bu taksonlar genetik, morfolojik, tüy örtüsü ve ses farklılıklarına dayanarak 2012'de BirdLife International tarafından ayrı birer tür olarak tanınmıştır.[2][3]

Bu papağanlar Batı ve Merkezî Afrika'nın birincil ve ikincil yağmurormanlarında bulunur. dünya üstünde en zeki kuşlar arasındadır. Asıl olarak palmiye meyveleri, tohumlar, meyveler ve yapraksı besinlerle beslenirler ancak salyangoz yedikleri de gözlemlenmiştir. İnsan konuşmasını ve diğer sesleri taklit etme yetenkleri ve yatkınlıkları nedeniyle popüler evcil hayvanlar olmuştur.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

İki türü tanınır:[4]

 • Jako, Kongo Afrika gri papağanı, Kongo jakosu ya da gri papağan (Psittacus erithacus, önceden Psittacus erithacus erithacus ):
  Nominat tür olan Kongo jakosu, yaklaşık 33 cm. boyuyla Timneh jakosundan daha iridir, tüy örtüsü daha açık gri, kuyruğu parlak kızıl renkli ve gagası tamamen siyahtır.[5] Erişkin olmayan kuşların kuyruklarının ucu daha koyu kırmızı ve irisleri gridir, erişkinliğe ulaşınca irisler sarıya dönüşür.[5] Fildişi Sahili'nin güneydoğusundan Kenya'nın batısına, Tanzanya'nın kuzeybatısına, Kongo Demokratik Cumhuriyeti güneyine ve Angola'nın kuzeyine kadar olan bölge içine dağılım gösterir ve Príncipe ile Bioko adalarında da bulunur.
 • Timneh Afrika gri papağanı ya da Timneh jakosu (Psittacus timneh, önceden Psittacus erithacus timneh):
  Timneh jakosu, Kongo jakosundan biraz daha küçüktür ama zekâsı ve konuşma yeteneği benzerdir. Boyları 23 ila 28 cam arasında değişen orta boyda bir papağandır. Tüy örtüsü daha koyu gridir, kuyruğu soluk bordo rengindedir ve üst gagası kırmızımsı renkli ucu siyahtır.[5] nemli Yukarı Gine ormanlarının batısı ile Gine-Bissau, Sierra Leone ve Mali'nin güneyinden doğuya doğru Fildişi Sahili'nde Bandama Nehri^nin en az 70 km. doğusuna kadar Batı Afrika savanlarının sınırlarındaki bölgelere endemiktir.

Bazı yetiştiriciler üçüncü ve dördüncü bir türü tanısalar da bilimsel araştırmalarda bunlar tür olarak ayırt edilememektedir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ITIS". 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2022. 
 2. ^ "Grey Parrot (Psittacus erithacus) has been split into grey parrot (P. erithacus) and Timneh grey parrot (P. timneh): are both eligible for uplisting?". BirdLife International (2011). 12 Haziran 2011. 29 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2014. 
 3. ^ "Trade in Africa's Grey Parrots and Timneh Parrots is currently not sustainable". BirdLife International. 9 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2014. 
 4. ^ Forshaw, Joseph; Knight, Frank (2017). Vanished and Vanishing PArrots: profiling extinct and endangered species. Ithaca, New York: Cornstock Publishing Associates, a division of Cornell University Press. s. 149. ISBN 9781501704697. 
 5. ^ a b c Juniper, Tony; PArr, Mike (2010). Parrots:a guide to the Parrots of the World. Yale University Press. s. 376. ISBN 9780713669336. 
 6. ^ Pattison, Jean (2006). "An Introduction and Overview of the African Species". Wings Central. Wings Computer Consulting Inc. 28 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]