Príncipe Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Príncipe
Harita
Coğrafya
São Tomé ve Príncipe haritası (Príncipe üst kısımda)
São Tomé ve Príncipe haritası (Príncipe üst kısımda)
São Tomé ve Príncipe haritası (Príncipe üst kısımda)
BölgeGine Körfezi
Koordinatlar1°37′K 7°24′D / 1.617°K 7.400°D / 1.617; 7.400
DeniziAtlas Okyanusu
Yüzölçümü&0000000000000136.000000136 km2
ZirvePico de Príncipe (948 m)
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Vilayet Príncipe Vilayeti
İlçe 1 (Pagué)
Yerleşim yerleri
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri..İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.5,000 (yaklaşık)
Nüfus yoğunluğu37 kişi/km2

Príncipe, Afrika'nın batı kıyısında yer alan São Tomé ve Príncipe'nin kuzeyindedir. Ülkede yer alan iki büyük adadan daha küçük olanıdır. Gine Körfezi'ndedir. Yüzölçümü 136 km²'dir. Nüfusu yaklaşık 5,000'dir. Ada, üç yüz milyon yıldan daha yaşlı aşırı derecede aşınmış bir yanardağdır. Ilheu Bom Bom, Ilhéu Caroço, Tinhosa Grande ve Tinhosa Pequena gibi diğer küçük adalar tarafından kuşatılmıştır. Príncipe'nin yükseltisi, Obo Ulusal Parkı'nın bir kısmını oluşturan yoğun bir ormanlık alan olan Pico de Príncipe'de 948 m'ye ulaşır.

Adanın kuzey ve orta kesimlerinde eskiden, çoğu, köle işçiler kullanan Portekizli koloniciler tarafından oluşturulmuş çiftlikler vardı. Buralar, başlangıçta şeker üretimine, daha sonra dünyanın en büyük kakao üretici olarak kakao üretimine konsantre olmuştu. Bu çiftlikler, bağımsızlıktan bu yana, büyük oranda ormana dönüşmüşlerdir.

Príncipe, Einstein'ın Görecelik (İzafiyet) Teorisi'nin Arthur Stanley Eddington ve onun takımı tarafından 29 Mayıs 1919'daki tam güneş tutulması boyunca deneysel olarak başarılı bir şekilde kanıtlandığı yerdi.

İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ada, Príncipe vilayetinin tek ilçesi olan Pagué'nin bir parçasıdır.

Yerleşim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Príncipe, Santo António isimli bir kasaba ve bir havaalanı ile birlikte küçük bir yol ağı ile birbirine bağlı Bela Vista, Bombom, Futuro, Neves Ferreira, Paciencia, Ponta Fonte, Ribeira Ize, Santo Antonio de Ureca ve Vila Rosa gibi birkaç kasabayı içine almaktadır.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekizce'nin resmî dil olmasının yanı sıra yerel olarak Principece veya Lunguyê dili olarak isimlendirilen dil ve kısmen Forro dili de konuşulur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]