Elfen Lied

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elfen Lied
Elfen Lied
エルフェンリート
(Erufen Rīto)
Demografik{{{demografik}}}
TürBilimkurgu, Dram, Ecchi, Korku, Psikolojik, Romantik, Seinen, +18
Manga
Yazar Lynn Okamoto
Yayımcı Japonya Şūeişa
Yayımlandığı dergiler Japonya Haftalık Young Jump
Yayın tarihi Haziran 2002Kasım 2005
Cilt sayısı 12 (107 bölüm)
TV anime
Yönetmen Mamoru Kanbe
Müzik {{{müzik}}}
Stüdyo Japonya ARMS
Kanal Japonya AT-X (uydu)
Gösterim 25 Temmuz 2004-17 Ekim 2004
Bölüm sayısı 13
OVA
Yönetmen Mamoru Kanbe
Stüdyo Japonya ARMS
Çıkış tarihi 21 Nisan 2005
Bölüm sayısı 1
Wikipe-tan without body.svg Anime ve manga portali

Elfen Lied (エルフェンリート, Erufen Rīto, Elf Şarkısı), Lynn Okamoto tarafından oluşturulmuş bir Japon manga ve anime serisidir. Japonya'da Şūeişa tarafından Haftalık Young Jump dergisinde yayınlanan Elfen Lied yirmi cildin tamamlanması ile sonlanmıştır. Anime uyarlaması 25 Temmuz 2004 Japonya'da, manga henüz tamamlanmamışken yayınlanmaya başladı. Bu durum animenin konusunun bazı noktalarda mangadan ayrılmasına yol açtı. Fazladan bir OVA bölümü 21 Nisan 2005'te çıkarıldı. Anime 13 bölüm sürdü. Dikkat Elfen Lied aşırı bir şekilde duygusal ve fiziksel şiddet içermektedir.

Elfen Lied [ˈɛlfən liːd] ismi Almanca'dır ve Elf Şarkısı anlamına gelmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanların bir sonraki evrimi olduğuna inanılan Dicloniuslar, bilim insanları tarafından insanlığın düşmanı olarak sıfatlandırılmıştır. Normal insanlardan fiziksel olarak tek farkları iki boynuzlu olmalarıdır. Oysa çok farklı bir silahları daha vardır, hatta bu tehlikeli silahla doğmuşlardır. Bu tehlikeli silahın bilimsel adı vektördür. Vektörler, normal insanların göremediği ortalama 2 mt. uzunluğundaki kollardır. Öldürmeye eğilimli Dicloniuslar, bu silahı kullanmayı öğrendiklerinde insanlığı yok etmeye çalışan varlıklar olurlar. Bunun için önleme ihtiyaç duyan bilim insanları, doğan bütün boynuzlu çocukları ya öldürür, ya da lablarda denek olarak kullanmak için hapsederler.

Bir gün bu lablardan kaçmayı başaran bir Diclonius, insanların arasına karışır. Adı Lucy olan bu Diclonius, kaçarken başına aldığı bir kurşun darbesiyle hafızasını kaybetmiş ve kişiliği bölünmüştür. Sabaha karşı denizi izlemeye gelen iki kuzen Yuka ve Kouta, sadece "nyuu" diyebilen iki boynuzlu çıplak bir kızla karşılaşırlar. Nyuu'yu evlerine götürürler ve onunla yaşarlar. Ama Nyuu'nun hafızası zaman zaman yerine gelir ve o zaman acımasız katil Lucy'ye dönüşür.

İnsanlığın yok olmasını engellemek isteyen bilim insanları Lucy'yi öldürmek zorundadırlar. Bunun için önce Nana (7 numara) daha sonra da Mariko (35 numara)yı kullanmalıdırlar.

Evi zamanla Yuka, Mayu ve Nana ile dolan Kouta, zaman içerisinde unuttuğu bazı şeyleri hatırlayacaklardır...

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lucy
Lucy (ルーシー, Rūshī)

Baş karakter. Acımasız bir katil. Sırtından çıkan vektör adı verilen görünmez kolları var. Bu kollar sayesinde kendini korur veya düşmanlarını acımasızca katleder.

Nyuu
Nyuu (にゅう)

Lucy'nin kişiliği bölününce ortaya çıkan ve dizideki en saf, en masum karakterlerden biri. Kouta'ya Lucy gibi aşıktır. Vektörlerini kullanmayı bilmez.

Kouta
Kouta (コウタ, Kōta)

Lucy'nin çocukluk arkadaşı ve aşkı. Babası ve kızkardeşi öldürülünce akıl hastanesinde yatar ve hafızasını kaybeder.

Yuka (ユカ)

Kouta'nın kuzeni. Ancak Lucy gibi o da Kouta'ya çocukluktan beri aşıktır. Nyuu'yu sever ve onu korur. Fakat Lucy'nin çocukluktan beri öldürmek isteyip başaramadığı ve dizi boyunca hayatta kalan karakterdir.

Nana (ナナ)

Dizideki En saf karakterlerden biridir. Aynen Lucy gibi bir diclonius'tur. Vektörleri Lucy'ninkinden daha uzun. Müdür Kurama tarafından Lucy'yi bulması amacıyla gönderilir. Nana Kurama'yı babası gibi sevdiği için onun bu isteğini kabul eder. Lucy'yi bulduğunda onunla kavga eder, kaybeder ve kolları bacakları Lucy tarafından koparılır. Ancak Kurama onu ölümden ve tutsaklıktan kurtarıp takma kol ve bacak taktırarak gidip mutlu bir hayat sürmesini ister.

Müdür Kurama (蔵間)

Araştırma merkezinin müdürü. Lucy ona çok yaklaşsa bile zarar vermedi çünkü Kurama'yı öldürmekten çok onun sevdiklerini öldürmeyi tercih etmişti.

Mariko Kurama (蔵間マリコ, Kurama Mariko)

Kurama'nın gerçek kızıdır ve Lucy kadar acımasızdır. Kurama denek olarak kullanılan bir diclonius'tan vektör virüsü bulaşınca kızı da bir diclonius olarak doğmuştur. Kurama kızını Lucy'den korumak için araştırma merkezine saklar fakat vektör sayısı olağandışı fazla ve vektörleri olağanüstü uzun olduğu için Lucy'yi yenebilecek tek diclonius olduğu düşünülerek vücudunun içine yanlış bir hareketinde patlatılacak bombalar yerleştirilir ve bulunduğu zindandan Kurama'dan habersiz dışarı çıkarılır. Zindandan çıkar çıkmaz merkezde çalışan bir kişiyi öldürür ve koluna yerleştirilen bomba patlatılır. Bu sayede tamamen merkezin emri altına girer. Lucy'yi kavgada yener ve onu öldürdüğünü zanneder. Kurama onu kavgadan sonra bulur, kızını kucağına alır ve ona sarılır. Ancak Mariko'nun vücuduna yerleştirilen bombalar uzaktan kumandayla patlatılır ve Kurama Mariko ile birlikte ölür.

Müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 Lilium Kumiko Noma Tümü
Bitiş müzikleri
# Adı Seslendiren Bölümler Dinle
1 Be Your Girl Çieko Kawabe Tümü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]