Silent Hill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Silent Hill
Silent Hill logo.png
Geliştirici(ler) Konami Computer Entertainment Tokyo, Creature Labs, Climax Studios, Double Helix Games, Vatra Games, WayForward Technologies
Yayımcı(lar) Konami, Konami Digital Entertainment
Dağıtıcı(lar) Konami
Besteci(ler) Akira Yamaoka, Daniel Licht
Platform(lar) PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Xbox, Xbox 360, Wii, Microsoft Windows
Tür(ler)i Korku
Gerilim
Psikolojik
Dram
Bulmaca

Silent Hill (サイレントヒル?), Keiichiro Toyama tarafından yaratılmış ve Konami tarafından geliştirilip yayınlanmış Japon korku oyunu serisi. Serinin ilk dört oyunu Team Silent tarafından geliştirilmiş, sonraki oyunları ise başka firmalar tarafından geliştirilmiştir.

Oyun serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Silent Hill, 1999'dan 2012'ye kadar 9 farklı isimle duyuldu. Serinin ilk 4 oyununu Japonya'nın Team Silent ekibi yapmıştır. Dördüncü oyundan memnun olmayan Konami seriyi batıya yani Amerika'ya devretmiştir ve bu oyunlar numarasız bir şekilde çıkmışlardır. Serinin en önemli bestekarı olan Akira Yamaoka, 2008'de yılında çıkan Silent Hill: Homecoming'e kadar bütün Silent Hill oyunlarının sesinden ve müzik bestesinden sorumluydu ve seriyle özdeşleşmiştir. Akira Yamaoka aynı Austin Wintory gibi oyun müzikleriyle birlikte konser veren nadir bestecilerden birisidir.

Oyun sektörüne etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Silent Hill ve Resident Evil aynı dönemde çıkmış iki bilinmezden korkma ve aksiyon serisidir. Resident Evil'ın aksiyon kısmı daha çok ağır basarken Silent Hill sinematik duruşuyla nam salmıştır. Silent Hill, sinematik oyun kavramını ilk ortaya atan ve en iyi örneğini veren oyun serisidir. Özellikle oyun içinde müzik bulundurmaması ve sadece sinematiklerde müzik çalması, müziklerinin sahnelerle özdeşleşmesine olanak vermiş, müzikleri ve sinematikleri Dünya çapında çok konuşulmuş ve beğenilmiştir.

Serinin 2008 yılına kadar tüm sesinden sorumlu olan Akira Yamaoka oyunlardaki ses kavramını yeniden şekillendirmiştir. Özellikle kapı açma, kapama sesi bütün oyuncuları etkilemiş, sinematik oyun yapmak isteyenler gerçekçi ses kullanmaya önem vermişlerdir. Ayrıca Akira Yamaoka sinematiğe özel müzik besteleyerek o sahnenin daha etkili olmasını sağlamıştır. Bu, günümüzde film, dizi gibi mecralarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Silent Hill'in çekim teknikleri hikayesiyle öne çıkmaya çalışan oyunlara büyük bir ders vermiştir. Özellikle bakış boşluğu çekim tekniğini çok kullanmışlar ve böylece oyuncuyu bilinmezden korkutmuşlardır.

Seçimlerin ve oyun içinde yaptığınız çoğu şeyin oyun sonunu etkilemesiyle bu seri, seçime bağlı oyunlara yön vermiştir. Silent Hill'den Silent Hill: Downpour'a kadar tüm oyunlarında birden fazla son bulundurmuştur. Ayrıca bazı oyunlarında finalinde oyuncuyu şaşırtmış, sürpriz sonla bitirmiştir. Bunlardan en önemlisi Silent Hill 2'dir.

Silent Hill serisi derin ve kafayı kullandırmak zorunda olan bulmacalarıyla ünlenmiştir. Özellikle Silent Hill'in ilk oyunundaki piyano bulmacası bulunması en zor bulmacalardan birisidir. Silent Hill 3'teki tarot kardı bulmacası da en zor bulmacalardan biridir. Oyuncuya daha önceden söylemiş veya göstermiş olduğu şeylerden sorguya çeker ve gerçeği bulmasını ister. Silent Hill 2'deki asansör bulmacası da bunlara örnektir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]