Noomi Rapace

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2019'de Noomi Rapace

Noomi Rapace (evlenmeden önceki soyadı: Norén, d. 28 Aralık 1979, Hudiksvall), İsveçli oyuncu.

Annesi Nina Norén, İsveçli bir oyuncu, babası Rogelio Durán ise İspanyol bir Flamenko şarkıcısıydı. Rapace 2007'deki ölümüne dek babasıyla çok çok az görüştü. Beş yaşındayken annesi ve üvey babasıyla birlikte İzlanda'ya taşındı. Yedi yaşındayken, Hrafn Gunnlaugsson'un Í skugga hrafnsins adlı filminde figüran olarak rol aldı. Bu deneyimden sonra oyuncu olmaya karar verdi. 15 yaşındayken evinden ayrılıp Stockholm'deki bir tiyatro okuluna yazıldı. 1996 yılında, ilk TV dizisi Tre Kronor'da yer buldu. Uzun yıllar tiyatro çalışmalarını sürdürdü. Yeniden sinemaya dönüşü ise başarılı oldu. Maddi zorluk çeken bir anneyi canlandırdığı 2007 yapımı Danimarka filmi Daisy Diamond alkış aldı.

Lisbeth Salander karakterini canlandırdığı "Milenyum Üçlemesi" filmlerinde aynı kategoride Avrupa Film Ödülleri'nde aday olarak En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Sherlock Holmes: Gölge Oyunları ve Prometheus gibi yüksek bütçeli filmlerde oynadı.

İsveçli yönetmen Ola Rapace ile evlililğinden Lev isimili bir oğulları bulunmaktadır.Çift 2011 yılında ayrılmışlardır..[1]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Rolling Stones Première Video For New Song 'Doom And Gloom'". 10 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]