Pressburg Barışı (1805)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pressburg Barışı (1805) ya da Dördüncü Pressburg Barışı ya da Pressburg Antlaşması, Pressburg'da (günümüzde Bratislava, Slovakya) imzalanan bir barış antlaşması için kullanılan isim.

Pressburg Barışı ya da Pressburg Antlaşması; AlmancaPreßburger Frieden; FransızcaTraité de Presbourg) 26 Aralık 1805'te Fransa ile Avusturya arasında Ulm ve Austerlitz Muharebeleri'nde Avusturya'nın aldığı yenilgilerin sonucu olarak imzalandı. 4 Aralık tarihinde ateşkes ilan edildi ve barış görüşmeleri başladı. Antlaşma Pressburg'da Avusturya adına Lihnteştayn Prensi I. Johann Josef ve Macar Kontu Ignác Gyulay ile Fransa adına Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord tarafından imzalandı.

Pressburg Barışı görüşmelerinin yapıldığı Primate Sarayı; Bratislava, Slovakya

"Barış ve dostluk" kuran maddelerin ve Avusturya'nın Üçüncü Koalisyon'dan ayrılmasının dışında bu antlaşma ile önemli Avrupa toprakları da Avusturya'dan alındı. Önceki antlaşmalar Campo Formio ve Lunéville'nin kazanımları tekrar vurgulandı ve İtalya ile Bavyera'daki Avusturya toprakları Fransa'ya geçti. Bavyera Kralı, Württemberg Kralı ve Baden Elektörü Fransızların tarafına geçti. Avusturya bu bölgeler üzerindeki iddialarından istisnasız vazgeçti. Tirol ve Vorarlberg Bavyera'ya verilirken, Venetya, Istrya ve Dalmaçya da daha önce Napolyon tarafından ele geçirilen İtalya Krallığı'na verildi. Augsburg, Bavyera'ya bırakıldı ve Salzburg Elektörlüğü'nü de Avusturya aldı.

Bu antlaşma ile Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun fiilen sonu gelmiş oldu. II. Franz Kutsal Roma Cermen İmparatoru unvanını bırakarak Avusturya İmparatoru unvanını aldı ve Napolyon Ren Konfederasyonu'nu kurdu. Ayrıca savaş tazminatı olarak da Fransa'ya 40 milyon frank ödendi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Orhan Melih Kürkçüer (1964). Siyasi tarih, 1789-1945. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi. s. 24. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi.