Aspern-Essling Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aspern-Essling Muharebesi
Beşinci Koalisyon Savaşı
Fernand Cormon 005.jpg
Aspern-Essling Muharebesi, Fernand Cormon'a ait bir çalışma.
Tarih 21 Mayıs-22 Mayıs 1809
Bölge Lobau, Viyana
Sonuç Avusturyalıların taktiksel zaferi.
Taraflar
Fransa Fransa İmparatorluğu Flag of the Habsburg Monarchy.svg
Komutanlar ve liderler
Fransa Napoléon
Fransa Jean Lannes
Flag of the Habsburg Monarchy.svg
Güçler
73.000 115.000
Kayıplar
20.000 23.400

Aspern-Essling Muharebesi, Napoléon'un ilk önemli yenilgisini aldığı savaş. 21-22 Mayıs 1809'da Viyana'nın 6 km dışında, Tuna Nehri kıyısındaki Aspern ve Essling kasabalarının çevresinde gerçekleşen savaşta, Fransızlar ve Müttefiklerin 73 bin kişilik ordusu Arşidük Karl komutasındaki 115 bin kişilik Avusturya ordusuna yenik düşmüştür.[1]

Abensberg-Eckmühl Savaşları'ndan sonra Viyana'ya Avusturyalılardan önce ulaşan Fransızlar, topa tutma tehdidiyle kent kapılarının açılmasını sağladılar. Viyana garnizonu 13 Mayıs'ta Tuna'nın kuzey yakasına çekildi ve 16 Mayıs'ta kentin kuzeydoğu kesimine gelen iki Avusturya ordusuna katıldı.

Yaklaşık 23 bin Fransız askeri 21 Mayıs'ta ırmağın kuzey yakasına geçerek burada sağlam surlarla çevrili Aspern ve Essling kasabalarını da içine alan bir köprübaşı kurdu. Gün ağarırken 31 bin kişiyi bulan bu kuvvet, 115 bin kişilik Avusturya ordusunun sürekli saldırılarına başarıyla karşı koydu. Şiddetli çarpışmalar sırasında Aspern altı kez el değiştirdi. Napoléon, ertesi gün sabah saatlerinde köprübaşına 62 bin asker yığdı. Ama Avusturya'nın zayıf merkezine karşı bir yarma harekatına girmesi tasarlanan Louis-Nicolas Davout'un 30 bin kişilik birliği ırmağın güney yakasında henüz birkaç saatlik yürüyüş mesafesindeydi. Napoléon, Mareşal Jean Lannes komutasındaki küçük bir kolorduya saldırı emri verdi. Lannes Avusturyalıların merkezini yarıp köprübaşını açmak üzereyken, Arşidük Karl, askerlerini toparlayıp yeniden mevziye sokarak merkezini güçlendirdi ve Fransız saldırısını geri püskürttü. Ardından köprübaşını dövmeye başlayan Avusturyalılar, gece saatlerinde Napoléon'un ırmağın iki kanalı arasında kalan Lobau Adasına doğru çekilmeye zorladılar.

Bu savaşta Avusturyalılar 23.400, Fransızlar ise 20 binin üzerinde kayıp verdi. Ölenler arasında Fransız Mareşal Jean Lannes da vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]